PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

C&W: Wrasta aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej

Autor: C&W 5 października 2011 09:55

Z najnowszego raportu Cushman & Wakefield wynika, że nadal wyraźnie wzrasta aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej. W trzecim kwartale br. zainwestowano 2,32 mld euro w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w tym regionie wyniósł 4,61 mld euro.

W trzecim kwartale br. wolumeny transakcji wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem na wszystkich rynkach, ale największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w Czechach (1,18 mld euro). Wartość inwestycji na rynku czeskim była wyższa niż w Polsce, gdzie w trzecim kwartale 2011 r. zainwestowano 864 mln euro. Przy wzroście inwestycji od początku roku do 1,9 mld euro Czechy stały się najważniejszym rynkiem w Europie Środkowej, wyprzedzając pod tym względem Polskę (1,82 mld euro). Jednak wolumen transakcji w przygotowaniu pozwala przypuszczać, że w czwartym kwartale Polska odzyska dominującą pozycję w regionie.

W trzecim kwartale 2011 r. sektor nieruchomości handlowych cieszył się większym zainteresowaniem wśród inwestorów niż sektor biurowy. Tendencja ta utrzyma się do końca roku, ale różnice w poziomie aktywności inwestycyjnej na rynkach tych dwóch kategorii aktywów nie będą tak duże jak w poprzednich latach. Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wyniósł 1,88 mld euro, natomiast na rynku biurowym osiągnął poziom 1,70 mld euro.

Europa Środkowa nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, ale pomimo dominującej pozycji Polski i Czech inne rynki są ponownie uwzględniane w planach inwestycyjnych. W gronie szczególnie aktywnych inwestorów w regionie znalazły się podmioty takie jak CA Immo, AEW Europe, Atrium, Unibail-Rodamco, Deka, Union, Invesco, Heitman, ECE i Meyer Bergman. Wielu z nich w bieżącym roku dokonało już licznych inwestycji.

Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Aktywność na rynku inwestycyjnym nieruchomości powróciła do poziomu odnotowanego w 2005 r. W czwartym kwartale 2011 r. wzrośnie w Polsce i Czechach oraz na Węgrzech. Jednak coraz większa niepewność co do sytuacji gospodarczej zaczyna wpływać na optymizm inwestorów i dostęp do źródeł finansowania. Oba te czynniki mogą spowodować spadek aktywności na rynkach w ostatnich miesiącach bieżącego roku".

Przeczytaj także:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane