C&W: wzrost czynszów w obiektach handlowych

Autor: PAP/dlahandlu.pl 28 lutego 2011 11:22

W bieżącym roku będzie następować dalsza kompresja stóp kapitalizacji, z kolei czynsze wzrosną o kilka do kilkunastu procent - poinformował w rozmowie z PAP Aleksander Loster, ekspert z działu rynków kapitałowych Cushman & Wakefield. Stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów handlowych mają spaść do końca roku do 6,25 proc. z obecnych 6,5 proc.

Jego zdaniem wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w 2011 roku może przekroczyć 2 mld euro. - Trzeba jednak pamiętać, że wynikowi 2010 roku pomogło kilka dużych transakcji, które mają to do siebie, że nie są powtarzalne w krótkim okresie. Z drugiej strony - na rynku mówi się o kilku dużych transakcjach, które mogą dojść do skutku w 2011 roku i znacząco wpłynąć na wolumen.W ujęciu wartościowym około połowy transakcji zawartych w 2010 roku dotyczyło obiektów handlowych, choć zwykle wartość transakcji w segmencie biurowym jest większa - dodał ekspert C&W.

Zdaniem przedstawicieal C&W, wbrew  pozorom w dużych miastach jest jeszcze miejsce na nowe galerie handlowe, dobrym przykładem jest Warszawa i Szczecin, z kolei Poznań jest jednym z najbardziej nasyconych rynków i deweloperzy powinni ostrożnie podchodzić do nowych inwestycji w tym mieście. Mniejsze miasta również mają potencjał do rozwoju powierzchni handlowych, popyt najemców na obiekty dopasowane do skali lokalnego rynku jest na odpowiednim poziomie, istnieje również popyt na tego typu obiekty na rynku inwestycyjnym. Ze względu na niższe koszty budowy i tańsze działki zwrot z inwestycji w mniejszych miastach osiągany przez dewelopera może być równie dobry jak w aglomeracjach.
Jak poinformował stopy kapitalizacji dla obiektów handlowych w mniejszych ośrodkach oscylują około 8 proc.

W latach 2011-2012 oczekiwany jest podobny jak w roku 2010 poziom podaży centrów handlowych. Na koniec IV kwartału 2010 r. w budowie
pozostawało ok. 700.000 mkw. powierzchni centrów handlowych, a kolejne 200.000 mkw. czekało na wznowienie prac. Znaczącego
wzrostu rocznej podaży centrów handlowych w Polsce można się spodziewać dopiero po 2013 r., o ile nie nadejdzie kolejne globalne
spowolnienie gospodarcze.

Na rynku zauważalne jest silne zróżnicowanie popytu na powierzchnie handlowe. Najlepsze obiekty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Obiekty drugorzędne, chcąc pozyskać najemców, muszą stosować różnorodne zachęty w pakietach najmu. Średni poziom pustostanów nieznacznie rośnie, na koniec 2010 r. utrzymywał się w przedziale 1-5 proc. Zasadniczo jednak popyt na lokale w centrach handlowych pozostaje na zadowalającym poziomie, a jego dynamika uzależniona jest obecnie od rozwoju dużych sieci handlowych z sektora odzieżowego.

Najwyższe czynsze w najlepszych centrach handlowych kształtują się na poziomie 75-80 EUR/mkw./miesiąc w Warszawie i 40-45 EUR/mkw./miesiąc w pozostałych aglomeracjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    9,72

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane