PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Cały projekt ustawy o podatku handlowym - zobacz jakie stawki zapłacisz

Autor: www.dlahandlu.pl 25 maja 2016 09:43

Cały projekt ustawy o podatku handlowym - zobacz jakie stawki zapłacisz fot. shutterstock

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt podatku od sprzedaży detalicznej. Według projektu, podatnikami podatku są sprzedawcy detaliczni, a jego podstawę stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 000 000 zł. Stawki podatku wynoszą miesięcznie: 0,8% od podstawy opodatkowania do kwoty 170 000 000 zł; 1,4% od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 000 000 zł.

Przykładowo, jeśli sprzedawca detaliczny w 13. dniu miesiąca do godz. 17 zaewidencjonuje przychód ze sprzedaży detalicznej w wysokości 16 999 930 zł, a następnie o godz. 18 zaewidencjonuje przychód o wartości 100 zł, to w wyniku tego uzyska nadwyżkę 30 zł ponad kwotę 17mln zł.  Wobec tego przychód o wartości 30 zł, jak i każdy następny przychód, wliczony zostanie do podstawy opodatkowania w tym miesiącu.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jej głównym celem jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw w stosunku do dużych firm działających w branży handlowej. W ciągu ostatniego dziesięciolecia obserwowana jest bowiem tendencja wypierania z branży małych sklepów, przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju handlu wielkopowierzchniowego. Biorąc pod uwagę szczególną rolę mśp w gospodarce polskiej i unijnej, w której stanowią główną siłę napędową wzrostu gospodarczego, innowacji, zatrudnienia i integracji społecznej, projektowany podatek będzie elementem fiskalnym przyczyniającym się do odwrócenia niekorzystnego trendu dominacji dużych firm tzw. supermarketów w dziedzinie handlu detalicznego w Polsce. Proponowany podatek, poprzez zastosowanie stawki progresywnej uzależnionej od wielkości przychodu  przyczyni się, zgodnie z obecną polityką unijną, do wyrównywania szans między małymi i średnimi a dużymi przedsiębiorstwami. Drugim, niemniej ważnym celem projektu jest zwiększenie dochodów podatkowych przeznaczonych na finansowanie wydatków budżetowych wynikających z realizacji programu pomocy państwa w wychowaniu dzieci „Rodzina 500 plus”, jako jedno ze źródeł tego finansowania. 

 • To-dopiero-wstęp 2016-05-28 13:07:41

  Ta ustawa jest dziurawa jak rzeszoto i ma tylko cel propagandowy. MF wie, ze to rozwiazanie zyska aprobatę większości handlowców. Wie rownież z ze UE tego podatku nie zaakceptuje, jest nie zgodne z Unijnym prawem. Celem jest znacznie głębsza zmiana podatkowa. Tylko tym razem to nie PiS bedzie winny a zła UE. Rzad bedzie "zmuszony" do poszukiwania innego finansowania dla 500+ i innych populistycznych bzdur. Tym uzasadni zamianę "podatku od hipermarketów", konieczność głębszej zmiany podatkowej "sluzacej interesom " polskich firm. Bedzie to najprawdopodobniej powszechny podatek obrotowy - gwóźdź do trumny (nie tylko polskiego handlu) ale całej gospodarki. Gdyby ten rząd chciał wprowadzić podatek od hipermarketów zrobiłby to, tak jak Hiszpania, czy Francja. Problem w tym, ze te planowane 2 mld wpływu z tego podatku to stanowczo za mało, a obiecali ze podatków nie bedą podnosić...

 • Upi 56 2016-05-28 12:27:32

  Nie da się każdego hasła wyborczego przekuć w prawo, ale cel tej farsy z podatkiem jest inny - pokazać własne dobre chęci i jednocześnie tego złego, który to uwali (czyli UE) i kładzie kłody pod nogi.

 • patriota 2016-05-27 09:20:40

  Brawo PIS!-nareszcie po 8 latach jawnej dyskryminacji drobnych i średnich sklepów oraz zwolnień 10 letnich z podatku dla sieci zagranicznych marketów powraca zwykła sprawiedliwość(szkoda tylko że spóżniona o co najmniej pół roku

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,70

 • Śr

  1,25

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane