PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Cappuccino, espresso, latte i „kawa duchowa” w czasie ŚDM

Autor: PAP 17 sierpnia 2016 16:32

Cappuccino, espresso, latte i „kawa duchowa” w czasie ŚDM

Kawa była w czasie ŚDM 2016 jedną z „przynęt”, zatrzymujących pielgrzymów na rozmowę w specjalnych punktach utworzonych przez krakowskich dominikanów i jezuitów. Serwowali tam młodzieży aromatyczny napój, ale – podkreślają – chodziło przede wszystkim o „kawę duchową”.

Na kawę młodzi mogli się zatrzymać w punktach Frassati Café i Magia Café.

Frassati Café przygotowali dominikanie w swoich ogrodach. Napój był podawany w zamian za dobrowolną ofiarę. Braciom chodziło jednak przede wszystkim o "kawę duchową".

Jak tłumaczył o. Piotr Oleś, inicjatywa Frassati Café zrodziła się, kiedy bracia dowiedzieli się, że w czasie DM w ich bazylice będą relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego, patrona młodzieży.

"Spodziewaliśmy się, że będzie się to wiązało z dużą liczbą ludzi i postanowiliśmy otworzyć nasz ogród, który, na co dzień jest objęty klauzurą. Ponieważ powołaniem naszego zakonu jest bycie maksymalnie blisko ludzi, postanowiliśmy wykorzystać tę okoliczność. Zamysł był taki, żeby być z nimi tak bezpośrednio, przy rozmowie, by wspólnie usiąść i napić się kawy, zjeść ciastko (…)" - powiedział o. Piotr.

Bracia sami przyrządzali kawę. Do wyboru były m.in. cappuccino, espresso, espresso doppio, latte machisto, amerykanów. Dominikanie mówili, że "w ziarnach tej kawy kryje się miłość, żar i radość papieża Franciszka. Młodzież chętnie odwiedzała ogrody, a bracia opowiadali jej o Frassatim, o jego związkach z dominikanami, o Bogu.

Jezuici na czas DM przygotowali Magia Café. Punkty czekały na pielgrzymów w trzech lokalizacjach Krakowa: w kościele św. Barbary na Małym Rynku, w Akademii Ignatianum i na stadionie Cracovii.

"Przychodziło do nas zarówno wielu Polaków, jak i cudzoziemców. Zdaje się, że najwięcej osób odwiedziło nas na Małym Rynku" - powiedział PAP jezuita o. Mariusz Balcerak.

Jak dodał, nazwa Magia Café miała zachęcić młodych do przyjścia do punktów jezuitów, a tym samym do zapoznania się z wartościami ignacjańskimi.

"Kawa wielu osobom kojarzy się z aromatycznym, dodającym energii napojem. Nam jednak bardziej chodziło o tę +kawę duchową+. Chcieliśmy przybliżyć młodzieży duchowość ignacjańską, jak również stworzyć miejsce do refleksji nad życiem, dać młodym ludziom narzędzia, które pomogą im w podejmowaniu dobrych decyzji w przyszłości, tzn. ułatwią wybór właściwej drogi życiowej czy to w małżeństwie, czy to w kapłaństwie" - wyjaśnił jezuita.

Według niego Magia Café było potrzebne. "Młodzi nieustannie przychodzili (...)odpoczywali, rozmawiali, spowiadali się. Niektórzy wychodzili wyraźnie zadowoleni, inni pełni refleksji. Myślę, że wielu z nich będzie wracać do spotkań u nas" - powiedział o. Mariusz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,50

 • Śr

  4,93

 • Min

  2,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane