PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Carrefour liczy na "efekt Bomparda". Przed nowym prezesem sieci wiele wyzwań

Autor: dlahandlu.pl 13 czerwca 2017 10:29

Carrefour liczy na "efekt Bomparda". Przed nowym prezesem sieci wiele wyzwań Fot. Shutterstock

Alexandre Bompard zmierzy się z nie lada wyzwaniem. Menedżer wyprowadził już "na prostą" sieć elektromarketów Fnac, teraz na nowe otwarcie liczy Carrefour.

44-letni następca Georgesa Plassata osiągnął wiele sukcesów: udało mu się ożywić umierającą markę Fnac, która nie dawała sobie rady z presją ze strony coraz śmielej poczynającego sobie na francuskim rynku Amazona. Osiągnął to m.in. dzięki programowi redukcji kosztów i skupieniu się na sprzedaży online. W 2011 r. kanał internetowy sieci Fnac przyczynił się do wzrostu jej obrotów o 12 proc., a obecnie wzrósł już do 50 proc. Nie licząc Amazona, witryna Fnac jest najpopularniejszą stroną w Francji.

Alexandre Bompard przekonał także kilku ważnych dostawców, takich jak Samsung i Apple, do budowy sklepików w sklepach Fnac i zdołał obniżyć koszty funkcjonowania sieci o ponad 300 mln euro. Jego ostatnim spektakularnym sukcesem było przejęcie konkurencyjnej sieci Darty, co zdecydowanie umocniło pozycję grupy Fnac.

Zarząd Carrefour ma nadzieję, że absolwent Ecole Nationale de l'Administration duże sukcesy osiągnie także w branży spożywczej. Popularne hipermarkety stoją przed niewiarygodną presją ze strony swoich konkurentów.

Zdaniem analityków finansowych Barclaysa, dopiero pod koniec 2018 r. zobaczymy "efekt Bomparda". Każda zmiana polityki sieci może mieć również niekorzystny wpływ krótkoterminowy. Carrefour to sieć większa i bardziej złożona niż Fnac, a jej hipermarkety tracą udział w rynku w stałym tempie. Jeśli Bompard ma powstrzymać ten trend, firma musi zainwestować znaczne kwoty w strategię ustalania cen.

Nowy prezes będzie musiał się także wypracować porozumienie ze związkowcami: polityka obniżenia kosztów może doprowadzić do strajku załogi, a nawet tymczasowego zamknięcia wybranych sklepów. Związkowcy już publicznie stwierdzili, że nie są zadowoleni z nominacji Bomparda. Obawiają się, że podobnie jak w przypadku sieci Fnac, przeprowadzone zostaną cięcia płac.

Analitycy Barclaysa nie jest optymistami jeśli chodzi o wyniki Carrefoura za piersze półrocze, które zostaną ujawnione 27 lipca. Zahamowanie spadku udziału w rynku we Francji wydaje im się tendencją niemożliwą do odwrócenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • kknd 2017-06-13 19:39:28

    To bedzie wywalal dostawce po dostawcy chyba, ze Ci pojda po rozum do glowy i przestana zenic swoje marki w cenach marek wlasnych m.in. w JMD.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane