PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Carslberg planuje wprowadzenie papierowych butelek na piwo

wnp.pl 9 lutego 2015 11:50

Duński browar Carlsberg będzie w najbliższej przyszłości oferował klientom papierowe butelki. To możliwe dzięki specjalnemu związkowi chemicznemu, którym impregnowany jest papier.

Nowe butelki mają być pozbawione wszystkich wad butelek plastykowych, a zarazem posiadać ich zalety. Nowa butelka będzie lekka, tania i nie będzie wpływała na zmianę smaku piwa. Zarazem nie będzie miała największej wady plastikowych opakowań, długiego czasu rozkładu. Carlsberg przewiduje, że czas rozpadu papierowego opakowania nie przekroczy trzech lat.

Badania nad alternatywnymi opakowaniami dla piwa trwają od wielu lat. W prace Carlsberga zainwestował duński rząd. Tamtejszy Krajowy Fundusz Innowacyjności przeznaczył na badania nad biodegradowalnymi, papierowymi butelkami ponad 1,5 mln euro. Pieniądze te wraz ze środkami własnymi jednego z koncernów chemicznych zostały wykorzystane na opracowanie impregnatu.

Duńczycy przewidują, że pierwsze butelki na rynku pokażą się już w przyszłym roku. Jedynym nie zrobionym z papieru elementem będzie zakrętka. Pomimo dość znacznych kosztów opracowania technologii twórcy papierowych butelek liczą, że koszty badań szybko się zwrócą.

Jednak część specjalistów uważa, że papierowe butelki to tylko nisza. Być może zajmą one pozycję na rynku jaką obecnie maja butelki plastikowe. Nadal jednak większość piwa sprzedawane będzie w butelkach szklanych i puszkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane