CBOS: Średnio po 1003 zł wydali rodzice na początku roku szkolnego

Autor: PAP 3 listopada 2017 12:33

Średnio po 1003 zł wydali rodzice w związku z rozpoczęciem roku szkolnego; wydatki na jedno dziecko to średnio 649 zł - wynika z badania CBOS. Obie kwoty są w przybliżeniu o jedną dziesiątą wyższe niż rok wcześniej.

Wydatki rodzin związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2016/2017 wyniosły średnio po 903 zł, a w przeliczeniu na jedno dziecko - 588 zł. Oznacza to, że średnia kwota wydana w tym roku przez rodziny stanowi 111 proc. zeszłorocznej, a przeciętne wydatki na jedno dziecko stanowiły 110 proc. kwoty z roku ubiegłego.

Ankieterzy Centrum Badania Opinii Społecznej pytali respondentów m.in. o wydatki na podręczniki, przybory szkolne, mundurki, obowiązkowe opłaty, np. za ubezpieczenie, czesne, internat, stancję.

W komentarzu do badania zaznaczono, że nie tylko wzrosły przeciętne wydatki ponoszone przez rodziców na szkolną wyprawkę, lecz także w przypadku znacznie większej liczby osób niż poprzednio przekroczyły kwotę 500 złotych (wzrost o 16 proc.). Znacząco zmalał odsetek rodzin, w których wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego nie przekraczają 500 zł (26 proc., spadek o 9 punktów procentowych w stosunku do roku 2016).

Na początku tego roku szkolnego - tak jak przed dwoma laty - największa grupa rodziców wydała od 801 zł do 1000 zł (24 proc.), natomiast w ubiegłym roku największa grupa deklarowała wydatki w granicach od 301 zł do 500 zł (25 proc.). W porównaniu z rokiem ubiegłym znacząco zmalał odsetek rodziców niepotrafiących określić, jakie koszty ponieśli w związku z rozpoczęciem roku szkolnego (spadek z 16 proc. do 8 proc.).

Tak jak w poprzednich badaniach, wysokość kwot przeznaczanych przez rodziców na potrzeby edukacyjne swoich dzieci zależy przede wszystkim od liczby uczniów w rodzinie. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku obecnego roku szkolnego średnio 686 zł, z dwojgiem dzieci 1268 zł, w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci uczęszczających do szkół - 1729 zł.

CBOS zauważa, że większe wydatki związane ze szkołą nie oznaczały rezygnacji z opłacania zajęć dodatkowych. W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny wzrosło zainteresowanie rodziców dodatkowymi płatnymi zajęciami edukacyjnymi lub ogólnorozwojowymi - posyła na nie albo zamierza posyłać swoje dzieci aż 64 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem).WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane