PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

CBRE: 60 proc. transakcji z III kw. 2014 r. dotyczyło Warszawy

Property News 17 października 2014 16:42

Według najnowszego raportu przygotowanego przez CBRE wolumen inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (z wyłączeniem Rosji) wzrósł o 11 proc. w zestawieniu rok do roku.

W całej Europie inwestycje w nieruchomości wyniosły 133 mld EUR od początku 2014r., co oznacza wzrost o 27 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Kluczowe rynki to Wielka Brytania i Niemcy, gdzie widać dużą aktywność inwestorów. Istotne ożywienie widać również w Hiszpanii i Irlandii. Dzieje się tak, ponieważ wiele funduszy zaczęło interesować się również ofertami i lokalizacjami oportunistycznymi, nie tylko najlepszymi obiektami.

W Polsce w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano1,8 mld euro. Rosyjski rynek nieruchomości komercyjnych odnotował znaczy spadek wartości inwestycji - 45 proc. od początku roku do końca września 2014 - na co wpływ miała w dużym stopniu sytuacja geopolityczna.

- W całym regionie, z wyjątkiem Rosji, obserwowaliśmy nieprzerwane, silne zainteresowanie inwestorów rynkiem nieruchomości komercyjnych. Wpływ na to miało niskie oprocentowanie oraz zwiększona alokacja w tej klasie aktywów. Obserwując tempo zawieranych transakcji szacujemy, że ostatni kwartał roku przyniesie bardzo dobre wyniki. Nie zaobserwowaliśmy żadnych sygnałów świadczących o spowolnieniu aktywności inwestorów. Przewidujemy dalszy wzrost wartości inwestycji w roku 2015 - powiedział Mike Atwell, szef Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią

- Polska jest najaktywniejszym krajem na rynku nieruchomości komercyjnych spośród wszystkich krajów znajdujących się w regionie CEE. Analizując dane z 3 kwartału 2014 roku możemy zauważyć wzmożoną aktywność inwestorów w sektorach nieruchomości biurowych oraz logistyczno-magazynowych. W stosunku do 3 kwartału 2013 roku procent transakcji w obu tych sektorach wzrósł o blisko 20%. Około 60% transakcji podpisanych w 3 kwartale 2014 dotyczyło nieruchomości znajdujących się w Warszawie. Na rynku pojawiło się wiele funduszy amerykańskich, dotychczas nieobecnych w Polsce - dodała Joanna Mroczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane