PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

CBRE: Deweloperzy celują w grunty pod projekty średniej wielkości

Autor: www.dlahandlu.pl 3 października 2013 15:16

Po latach spowolnienia, liczba transakcji nieruchomościami gruntowymi stopniowo wzrasta, choć ciągle jest niższa niż w latach 2005 - 2008. W odróżnieniu od wcześniejszego okresu, zainteresowanie deweloperów skupia się przede wszystkim na najbardziej atrakcyjnych działkach przeznaczonych pod projekty o średniej wielkości.

- Określając atrakcyjność nieruchomości, inwestorzy postrzegają ją dwojako: nie tylko poprzez wartość jednostkową mkw. działki, ale przede wszystkim poprzez wartość w przeliczeniu na mkw. powierzchni  najmu w planowanej inwestycji. Ten parametr ma bowiem decydujące znaczenie przy określaniu opłacalności inwestycji - powiedział Grzegorz Woźniakowski, sssociate director w dziale wycen firmy CBRE.

W segmencie terenów przeznaczonych pod handel, największym zainteresowaniem cieszą się grunty w lokalizacjach, gdzie konkurencja jest stosunkowo słaba, czyli tam gdzie podaż nowoczesnych obiektów handlowych jest mała. W tym segmencie szczególnie cenione są tereny, dla których obowiązują ważne pozwolenia planistyczne, czynnik ten odgrywa większą rolę niż w pozostałych sektorach.

Rozbieżność cenowa pomiędzy bardzo dobrymi a średniej jakości gruntami znacznie wzrosła w stosunku do okresu przed kryzysem. Najlepsze grunty w centrum dużych miast wręcz utrzymały swą wartość, podczas gdy przeceny mniej atrakcyjnych gruntów sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Pozytywny wpływ na zapotrzebowanie może mieć zauważalny w ostatnich latach spadek kosztów budowy, jednakże czynnikiem hamującym popyt nadal jest trudność w uzyskaniu finansowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,19

  • Śr

    2,81

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane