CBRE: E-handel motorem rozwoju logistyki

Autor: www.dlahandlu.pl 8 kwietnia 2014 11:42

Firma CBRE przedstawiła sześć kluczowych trendów w sektorze logistycznym i przemysłowym w 2014 roku, w którym wzrost inwestycji, oczekiwania w stosunku do dostaw z zakupów internetowych, wydajność sieci dostaw jak i rozwój wschodzących rynków to elementy wpływające na sektor.

Ponowny wzrost stawek czynszowych będzie miał największy wpływ na sektor logistyczny i magazynowy w 2014r. Oczekuje się, że ożywienie z 2013 roku będzie się utrzymywać, a PKB i wyniki produkcji przemysłowej dla EU-28 wzrosną odpowiednio o 1,3% i 1,5%. Wzrost oczekiwany jest m.in. w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Sprzedaż internetowa wzrosła, wzmacniając liczbę ostatnich transakcji logistycznych na niektórych rynkach o ponad 40 proc. Spodziewany jest dwucyfrowy roczny wzrost w następnych pięciu latach, transakcje leasingowe w e-handlu będą dalej rosnąć.
Rozwój logistycznych systemów, mających na celu poprawienie szybkości i niezawodności dostaw, skupi się na wyeliminowaniu jednej z głównych barier w handlu internetowym - obawom konsumenta związanym z jego doświadczeniami co do dostawy. Spodziewamy się większej konkurencji w tym sektorze, która pozwoli na zwiększenie ilości przesyłek lub nabycie specyficznych bądź lokalnych przewag kompetencyjnych. Spodziewany jest dalszy rozwój systemów dostarczania przesyłek dzięki zapotrzebowaniu na niezawodne, ekonomiczne systemy. Będzie to wymagało rozwoju bardziej zagęszczonych sieci logistycznych, magazynów o wysokiej przepustowości zlokalizowanych w pobliżu głównych ośrodków miejskich.

Inaczej niż w przypadku projektów typu built-to-suit, ilość nowych inwestycji na rynku magazynowym i logistycznym była od dłuższego czasu słaba. Ożywienie na rynku oraz rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów zachęciło deweloperów do realizacji projektów w wielu lokalizacjach. - Jednym z perspektywicznych motorów rozwoju logistyki może być e-handel i wzrost ważności tego kanału dystrybucji. Polska staje się liderem regionu jeżeli chodzi o obsługę tego typu przesyłek, gdyż mamy z jednej strony coraz lepszą sieć drogową, a z drugiej sami jesteśmy bardzo dużym, perspektywicznym i chłonnym rynkiem. Kolejnym czynnikiem stymulującym wzrost powierzchni wynajmowanych w nowoczesnych centrach logistycznych jest postępująca specjalizacja, która prowadzi do coraz częstszego oddawania kontroli nad procesami logistycznymi wyspecjalizowanym firmom. Natomiast stabilność i przewidywalność prowadzonego biznesu w sposób bezpośredni przekłada się na wzrost zainteresowania inwestorów Polską jako sprawdzonym i pewnym rynkiem - mówi Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w CBRE w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane