CBRE: Najemcy podchodzą z większą rezerwą do nowo otwieranych obiektów

Autor: PAP 2 lipca 2013 21:55

W ocenie analityków firmy CBRE, do 2015 roku nie zmienią się koszty wynajmu powierzchni handlowych. Firma szacuje, że w tym roku na rynek trafi 650 tys. m kw. nowych powierzchni handlowych. Jak ocenia Agata Czarnecka, ekspert CBRE ds. powierzchni handlowych, obecnie widoczne jest lekkie ograniczenie aktywności deweloperów powierzchni handlowych.


"Przede wszystkim zauważalny jest spadek popytu na nowe powierzchnie - najemcy podchodzą z większą rezerwą do nowo otwieranych obiektów, także lokale już gotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, w mniej popularnych obiektach handlowych. Deweloperzy ograniczyli budowę nowych projektów, a te które są teraz dostarczane na rynek to głównie obiekty małe, o powierzchni 5-10 tys. m kw." - powiedziała w rozmowie z PAP Czarnecka.
CBRE ocenia, że w 2013 roku na rynek trafi około 650 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej.
"Obecnie w budowie w całym kraju jest 530 tys. m kw. powierzchni handlowej. Uwzględniamy obiekty handlowe o powierzchni najmu większej niż 5 tys. m kw., do których zalicza się galerie handlowe, centra wyprzedażowe, a także parki handlowe. Szacuje się, w tym roku otworzy się około 650 tys. m kw. powierzchni" - powiedziała Czarnecka.
"W Warszawie w tym roku przybędzie 70 tys. m kw. powierzchni, z czego ok. 50 tys. m kw. już jest otwarte" - dodała.
"Prognozy dotyczące budowy nowych obiektów handlowych, które zostaną oddane do użytkowania w przyszłym roku są na zbliżonym poziomie, do zarejestrowanego w 2013 r. - na rynku może przybyć około 600 tys. m kw." - powiedziała.
Wobec większej ostrożności zarówno najemców i deweloperów w kwestii budowy nowych centrów handlowych, od kilku lat ceny utrzymują się na stabilnym poziomie.
"Na przestrzeni 3-4 lat nie widać większych zmian w kosztach wynajmu powierzchni. Rynek jest dość mocno +zakotwiczony+ w tych przedziałach cenowych. Nie należy się więc spodziewać, że wobec stopniowo rosnącego popytu ceny będą rosły" - powiedziała Czarnecka.
"Być może pewne wzrosty cen dotyczyć będą jedynie najdroższych obiektów - tych najbardziej prestiżowych, z najlepszą lokalizacją. Jednakże w skali Polski można przyjąć założenie, że średnie ceny wynajmu powierzchni handlowej w najbliższych kwartałach, do końca 2014 roku, nie ulegną większym zmianom" - dodała.
Zdaniem Czarneckiej, w najlepszych centrach handlowych w największych aglomeracjach w Polsce, w związku z dużym zainteresowaniem najemców, właściciele obiektów dyktują warunki najmu, natomiast w mniej popularnych centrach lub w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, sytuację można określić jako "rynek najemcy".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane