PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

CBRE: Po raz pierwszy wartość inwestycji w nieruchomości logistyczne wyższa niż w biurowe i handlowe

Autor: dlahandlu.pl 28 lipca 2014 13:35

Z raportu firmy CEBRE wynika, że w I połowie 2014r. całkowity wolumen inwestycyjny w Polsce wyniósł prawie 1,4 miliarda EUR. W II kw. 2014 wolumen inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych spadł nieco względem I kw. i wyniósł 409 mln EUR. Jednocześnie, po raz pierwszy, wartość inwestycji w nieruchomości przemysłowe i logistyczne była wyższa niż w nieruchomości biurowe i handlowe, wynosząc 218 mln EUR.

W I połowie 2014 r. stołeczny rynek dysponował 1,4 mln mkw. powierzchni handlowej. W budowie znajduje się 30.400 mkw., jednak w tym roku na stołecznym rynku nie przybędzie nowej przestrzeni handlowej, zostanie ona oddana do użytku dopiero w 2015 r. Średnie nasycenie powierzchnią handlową w warszawskiej aglomeracji wynosi obecnie 430 mkw. na 1000 mieszkańców, plasując Warszawę, pod tym względem, na pierwszym miejscu wśród stolic państw regionu CEE. W I połowie 2014 r. wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym wyniósł 365 mln EUR, co stanowiło 27 proc. całkowitego wolumenu inwestycji w Polsce.

Nadal perspektywiczne są lokalizacje w szybko rozwijających się dzielnicach mieszkalnych stolicy, takich jak Białołęka czy Wilanów oraz na centralnych działkach w podwarszawskich gminach, takich jak Wołomin, Legionowo, Piaseczno, a także przy arteriach wylotowych z Warszawy - mówi Agata Czarnecka, zastępca dyrektora w dziale doradztwa i badań rynku CBRE.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej w I połowie 2014 r. wynosił 1,8 proc. Najwyższe stawki czynszów w centrach handlowych wynosiły 80-110 EUR/mkw./mies., a średnie stawki najmu kształtowały się na poziomie 45-60 EUR/mkw./mies. W najbliższych kwartałach zarówno wskaźnik pustostanów, jak i stawki czynszów, pozostaną stabilne. Mimo utrzymujących się na stałym poziomie stawek czynszowych, najemcy oczekują wzrostu zachęt kapitałowych, takich jak choćby: pokrycia kosztów wykończenia lokalu, okresów zwolnień z płatności czynszu, stawek czynszowych płaconych od obrotu zamiast stałego czynszu lub kombinacji obu form miesięcznego rozliczenia.


Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce przekroczyły pod koniec I połowy 2014 r. 8 mln mkw. Najwięcej do zaoferowania ma region Warszawa II - prawie 2,2 mln mkw. przestrzeni logistycznej oraz Górny Śląsk z 1,5 mln mkw. i to te regiony, a także Poznań, były najpopularniejsze pod względem wynajętej powierzchni. Do regionów z ilością powierzchni przekraczającą 1 mln mkw. dołączyła w tym roku Centralna Polska. Rynki wschodzące, Szczecin oraz Wschód, dysponują odpowiednio 62 tys. i 130 tys. mkw.

  • wiola 2014-07-29 16:24:14

    no dokładnie, sama mieszkam na białołęce (a dokładnie tarchominie) i też jestem zdania że to jest o wiele bardziej perspektywiczna dzielnica. a do centrum wcale nie jest tak daleko. i przede wszystkim wiele może się tam jeszcze zmienić a i tak będzie więcej zieleni i spokojniej. do tego cały czas są nowe inwestycje, już samo to że powstanie galeria handlowa (północna) to świadczy o tym jak dzielnica się rozwija i jaki ma potencjał

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane