PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

CBRE: Rynek powierzchni handlowych w Polsce powrócił na ścieżkę dynamicznego rozwoju

Autor: propertynews.pl 13 września 2011 10:09

CBRE: Rynek powierzchni handlowych w Polsce powrócił na ścieżkę dynamicznego rozwoju

Zagraniczne fundusze intensywnie poszukują nieruchomości, firmy deweloperskie planują kolejne realizacje, a dla sieci handlowych nasz kraj to drugi po Niemczech najbardziej pożądany kierunek ekspansji - wynika z raportu CB Richard Ellis. Elementem hamującym dalszy rozwój branży jest rynek najemców.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada tylko 225 mkw. powierzchni handlowej.

- Po rekordowym przyroście nowoczesnej powierzchni w centrach handlowych zarejestrowanym w 2009 roku, gdy nowo oddane do użytku centra handlowe oferowały kumulatywnie 830 tys. mkw. powierzchni najmu, rok 2010 był dużo słabszy - mówi Karina Kreja Associate Director w dziale badań rynku i doradztwa w CB Richard Ellis. - Spowolnienie rynkowe było jednak tylko chwilowe i ilość obecnie realizowanych projektów znów wskazuje na ponowny wzrost podaży. Od początku 2011 roku oddano do użytku ponad 313 tys. mkw. powierzchni najmu, a drugie tyle może jeszcze zostać oddane do końca roku - dodaje Karina Kreja.

Deweloperzy coraz częściej budują w miastach średnich i małych, a nowa fala flagowych projektów powraca do dużych miast. - Europa Centralna, Galeria Katowicka, poznańska Łacina czy Poznań Główny powstają na największych rynkach handlowych Polski - informują autorzy raportu.

Według specjalistów CB Richard Ellis, to nie popyt klientów ani rynek deweloperski, ale rynek najemców jest elementem hamującym rozwój powierzchni handlowych w naszym kraju. Ograniczona liczba sieci oraz słabość najemców lokalnych, którym bardzo trudno jest przekroczyć próg finansowania, jaki wiąże się z wejściem do nowoczesnych projektów handlowych, skutkuje brakiem odpowiedniej liczby chętnych na powierzchnię w centrach i w konsekwencji umacnianiem się rynku najemcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • kczul 2011-12-27 17:50:04

  Zapewne kolejne firmy będą teraz inwestowały w magazyny. W raportach Jartomu można wyczytać, że ceny najmu i zakupu magazynów będą coraz wyższe. Ciekawym jestem czy faktycznie tak będzie.

 • palas 2011-11-22 18:18:56

  Szczególnie widać to po roku 2011. Rozwój jest aż zaskakujący. Osobiście zauważyłem, że najciekawsze inwestycje powstają w Warszawie. Doskonałe przykłady to choćby Business Park Marywilska na Żeraniu. Sam wizerunek polskiego biznesu dzięki takim miejscom będzie wyglądał korzystniej.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,06

 • Min

  2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane