Cena pozostaje podstawowym kryterium wyboru produktów spożywczych

www.portalspozywczy.pl 19 listopada 2015 11:18

Dla Polaków cena nadal pozostaje podstawowym kryterium wyboru produktów spożywczych. Aż 54 proc. ankietowanych zwraca uwagę właśnie na to, ile kosztuje dany produkt. Dla 38 proc. badanych istotnym jest to, czy produkt został wyprodukowany w Polsce. Wysoka jakość produktów jest traktowana jako standard, dlatego nie chcemy za nią płacić więcej - wynika z raportu „Zmiany preferencji Polaków w zakresie konsumpcji żywności” przygotowanego przez analityków Banku BGŻ BNP Paribas.

Cena jest najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy wyborze artykułów spożywczych, jednak w przypadku takich kategorii jak wędliny czy pieczywo konsumenci rzadziej kierują się ich niską ceną niż w przypadku produktów masowych, chociażby makaronów i cukru.  W swych decyzjach polscy konsumenci kierują się także tym, czy dany produkt posiada tradycyjną receptura i gatunek, a także czy jest ekologiczny (po 20 proc. wskazań). Rozpoznawalność marki producenta jest istotna jedynie dla 12 proc. badanych.

Zgodnie z raportem Banku BGŻ BNP Paribas Polacy utożsamiają jakość przede wszystkim ze świeżością, ale również krajowymi produktami przy których wykorzystano tradycyjne receptury. 64 proc. konsumentów wysoką jakość produktu kojarzy ze świeżością. Blisko połowa ankietowanych, 47 proc., wskazuje, że już sama fakt wyprodukowania produktu w Polsce jest istotnym atrybutem określającym jego jakość. Jak podkreślają autorzy badania percepcja polskiego pochodzenia produktu szczególnego znaczenia nabiera w przypadku produktów masowych, takich jak chociażby mąka i cukier, czy jabłka i ziemniaki.

Dla 30 proc. synonim jakość stanowi ekologiczny sposób produkcji, a dla 15 proc. marka. Jedynie niewielki odsetek badanych wskazał, że produkcja za granicą jest synonimem jakości.
Polscy konsumenci szukają coraz częściej produktów wysokojakościowych. Nie oznacza to jedna, że są gotowi zapłacić za nie wyższą cenę. 34 proc. badanych przez GfK na potrzeby raportu wskazało, że nie chce w ogóle płacić więcej za wyższą jakość artykułów spożywczych. Do 5 proc. więcej jest w stanie zapłacić 21 proc. Polaków. Kolejne 10 proc. ankietowanych jest gotowa zapłacić do 6-10 proc. więcej, a jedynie 8 proc. konsumentów wyraża gotowość, aby zapłacić więcej niż 10 proc. są produkt o wysokiej jakości.

Raport został opracowany m.in. na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas przez GfK, danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz FAO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,76

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9040

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane