PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Centra handlowe Atrium w Polsce wygenerowały dochód z najmu w wysokości 91,5 mln euro

Autor: dlahandlu.pl 11 marca 2015 11:07

Spółka Atrium European Real Estate ogłosiła wyniki za czwarty kwartał oraz okres dwunastu miesięcy zakończony 31 grudnia 2014 r. Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce obejmującego 24 nieruchomości (stanowiącego 55,5 proc. portfela rentownych nieruchomości spółki o łącznej wartości 2,6 mld euro, na który składają się 153 aktywa) wyniosła 1,4 mld euro (w 2013 r.: 1,2 mld euro).

W porównaniu z rokiem ubiegłym polski portfel Atrium wygenerował w 2014 r. wzrost dochodu brutto z najmu (GRI) o 15,5 proc., do poziomu 91 mln euro, i wzrost dochodu netto z najmu (NRI) o 15,6 proc., do poziomu 91,5 mln euro. Wzrost spowodowany został nabyciem w 2013 roku Galerii Dominikańskiej, otwarciem w marcu 2014 r. centrum handlowego Atrium Felicity w Lublinie i nabyciem centrum handlowego Focus Mall w Bydgoszczy w październiku 2014 r.

Komercjalizacja wszystkich obiektów portfela utrzymuje się na wysokim poziomie i wyniosła 97,6% na koniec okresu.

Grupa Atrium to jeden z wiodących właścicieli, zarządców i deweloperów centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na dzień 31 grudnia 2014 r. w rękach Grupy znajdowały się 153 centra i nieruchomości handlowe w siedmiu krajach o wartości rynkowej 2,6 mld euro i całkowitej powierzchni najmu brutto wynoszącej 1,4 mln mkw. W 2014 r. firma Atrium odnotowała przychody z najmu brutto w wysokości 214.5 mln euro.

W Polsce Atrium posiada 24 działające obiekty handlowe. W skład portfela firmy wchodzą m.in. centra handlowe Atrium Reduta, Atrium Promenada, Atrium Targówek w Warszawie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu, Focus Mall w Bydgoszczy, Atrium Mosty w Płocku, Atrium Biała w Białymstoku, Atrium Copernicus w Toruniu, Atrium Koszalin w Koszalinie, Atrium Molo w Szczecinie, Atrium Kasztanowa w Pile, Atrium Plejada w Bytomiu oraz Atrium Felicity w Lublinie. Pod koniec listopada ub. r. sfinalizowana została transakcja przejęcia 24. obiektu - Focus Mall w Bydgoszczy. Łącznie spółka posiada w Polsce 520 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Najemca Mirka 2015-06-02 20:46:28

  Witam.

  Muszę się z Państwem podzielić wiadomościami , jak to wiodąca spółka postępuje z najemcami. Jak wcześniej wspomniałam , lokal handlowy wynajmuję od ponad 9 lat.

  Jestem jedyna , która przeciwstawiła się Atrium . Jak wcześniej Państwu pisałam przez 5 lat w zimie , kiedy temperatura na dworze

  była ujemna ja w sklepie miałam 11 do 13 stopni ciepła . Warunki super!!! W normalnych warunkach musi być 18 stopni!!!!

  Zalewany towar przez 9 lat przez poszycie dachu.

  Rozbudowa cały rok 2014 . Zniszczony towar ( zasypywany białym pyłem z budowy ) na kwotę około 170.000, 00 tysięcy netto .

  Spisywane protokoły przez Dyrekcję , robione zdjęcia i wszystko szło

  do teczki przeznaczonej na moje dokumenty w sekretariacie,ZAMIAST przekazać do Firmy Ubezpieczeniowej .

  Koniec rozbudowy . W 2015 roku rozpoczęto wymianę płytek w całej Galerii ( starej części ) a następnie zaczęto wymieniać sufit.

  Możecie Państwo sobie wyobrazić co ZNOWU działo się w moim sklepie z moim towarem , tym bardziej ,że sklep mieści się przy wejściu - wyjściu z Galerii. Podmuch wiatru przy wiecznie otwierających się drzwiach powodował , że szaro - biały pył osadzał się na moim towarze !!!

  1.06.2015 roku Dyrekcja ZAMKNĘŁA główne drzwi wejściowe przy moim sklepie. Mój sklep mieści się w kącie przy drzwiach wejściowych i jest niewidoczny dla klientów , którzy chodzą po Galerii.

  Mam okazję pisać ,ponieważ siedzę w danej chwili i czekam na klientów , którzy nie mogą do mnie trafić.

  Okazało się , że Dyrekcja zostawiła możliwość "wychodzenia " "klientom wyjściem AWARYJNYM i to koło mojego sklepu.

  Hałas , stukanie tymi drzwiami , które nie są dostosowane do codziennego użytku , tylko w nagłych przypadkach jest koszmarem .

  Co ja tym ludziom zrobiłam , którzy się tak na mnie wyżywają.

  Jest to bardzo przykre , że Polak Polakowi takie świństwa robi !!!

  Czynsz płacę regularnie przed terminem za warunki tak koszmarne !

  Wynajęłam Kancelarie , ponieważ nie mam siły sama walczyć.

  Ciąg dalszy za kilka dni .

 • Najemca - Mirka 2015-03-12 07:18:07

  cd.

  Od 3 lat stoję za ladą 7 dni w tygodniu po 8 - 12 godzin dziennie!!!!

  Mam Panią na 1/2 etatu . Był okres gdzie przez 5 miesięcy byłam kompletnie sama . A rok temu przez 3 miesiące pracowałam po 12 godzin

  przez 7 dni w tygodniu . Życia prywatnego nie mam . Moja 10 letnia

  kochana córeczka nie widzi własnej mamy !!!!!!

  Wychodzę z domu o godzinie 8.00 i wracam 21.45 .

  Od lutego 2014 roku do wczoraj - czyli 11.03.2015 można powiedzieć , że codziennie musiałam dodatkowo OKRYWAĆ cały towar w sklepie folią ( zabezpieczenie towaru przed zakurzeniem - wykonywane były prace budowlano - remontowe w nocy ) co zajmowało codziennie 40 minut .

  Jak wcześniej wspominałam pisma dotyczące obniżenia czynszu

  nie były brane pod uwagę !!!!!

  Jak Państwo widzą mój KOMENTARZ w takich warunkach ja pracuję !!!!!! Czynsze wykańczają wszystkich najemców !!!!!

  O problemach STRACH mówić do Dyrekcji , ponieważ jest jedna odpowiedź : jest Pani jedyna , która ma problemy !!!!!  Chciałam dodać , że jestem poważnie chora . Mam guza w przysadce

  mózgowej . Jestem pod stałą kontrolą wspaniałych profesorów z Bydgoszczy i Warszawy . Mam zakaz stresu , nerwów . Tak ciągle

  powtarza mi profesor ze szpitala na Bielanach w Warszawie i szpitala

  Wojskowego w Bydgoszczy . O moim stanie zdrowia Pani Dyrektor doskonale wie . I co z tego ?

  Chciałam Państwu pokazać jak wygląda wynajęcie lokalu w galeriach . Przed podpisaniem umowy jest wszystko pięknie , po podpisaniu - BRAK SŁÓW !!!!!!

  Zapraszam wszystkich zainteresowanych do czytania bloga :

  PRZELICZENI - kliknij " O PRAWDĘ ".

  Tam się Państwo dowiecie o najemcach jakie mają PROBLEMY !!!!!!

  Jestem wykończona , zmęczona ale co !!!!! My " prywaciarze " musimy pracować !!!!!

 • Najemca - Mira Łukaszewic 2015-03-11 19:38:51

  Witam .

  Jestem najemcą Atrium Copernicus . Czytając ten artykuł nie wierzę

  własnym oczom . Od ponad 9 lat wynajmuję powierzchnię na sklep .

  W swojej ofercie posiadam towar bardziej luksusowy ( jak na Toruń )

  w postaci zachodnich butów ( cena w sklepie ok. 500,00 złotych ) , torebek ze skóry , portfeli . Mój sklepik , bardziej butik mieści się przy

  wejściu do galerii.

  Przez pierwsze 4 lata w okresie zimowym , kiedy na zewnątrz temperatura wynosiła - 10 stopni w moim sklepie temperatura była między 11 a 13 stopni ( mierzona przez pracowników galerii na co są dowody na piśmie ). Kiedy to w 2010 roku w listopadzie nie wytrzymałam i ponownie zgłosiłam , że nie wytrzymuję tak niskiej temperatury , otrzymałam od Dyrekcji odpowiedź : to nie Meksyk aby

  miała Pani ciepło ". Widząc moje zdenerwowanie postawiono mi przed sklepem DMUCHAWĘ !! Pomogło !!!! Wizerunek galerii - SUPER !!!

  Kolejna sprawa to " dziurawy dach " . Przez 9 lat przy większych opadach deszczu lub też leżącym śniegu na dachu GALERII- dochodziło w moim sklepie do licznych zalań towaru .......

  Kolejna sprawa - ROZBUDOWA GALERII . KOSZMAR !!!!!

  Przez otwory w suficie ( wymóg budowlany przy odbiorze sklepu ) wpadał biały pył z budowy . Towar notorycznie był zasypywany białym pyłem !!!!! Tak trwało prawie cały rok 2014 . Zakończono rozbudowę , zaczęto

  wymieniać PŁYTKI na podłodze w STAREJ CZĘŚCI GALERII !!!!!

  Wieczny kurz , wieczny brud !!!!! Pisanie do Dyrekcji Atrium Copernicus o obniżenie CZYNSZU kończyło się na niczym ( wolę o tym nie pisać ). Zniszczony towar ( skóra zasypywana wielokrotnie wapnem ulega wysuszeniu co wychodzi podczas użytkowania - pęka ) leży w magazynie i czeka aż Firma Ubezpieczeniowa podejmie decyzję ( trwa to już 6 miesięcy !!!!!!!!

  Od 3 lat proszę o zmianę LOKALU w innym miejscu !!! Nie doczekałam się !!!!! A rotacje lokali były , tylko nikt mnie o tym nie powiadomił !!!! Wolała Dyrekcja wynająć obcym niż " swojemu " zaproponować . Ja to rozumiem , bo " którz by chciał tak beznadziejny lokal ZA TAK WYSOKI CZYNSZ !!!!!!

  Jutro , czyli 12.03. 2015 roku OTWACIE NOWEJ DOBUDOWANEJ części galerii . Wszyscy z Dyrekcji bardzo się cieszą , tylko ja " jestem u kresu wytrzymałości "

  Wejście przy moim sklepie ma być zamknięte do końca maja 2015 roku . Dla mnie to katastrofa , ponieważ mój sklep jako jedyny w całej galerii mieści się na uboczu i zamknięcie wejścia spowoduje brak klientów a co idzie za tym brak obrotów !!!!!!!

  Po przejściu APARTU do nowej części - przy moim sklepie ciemnica. PUSTOSTAN odstrasza ludzi , wprowadza w błąd . Ludzie

  chodząc głównymi alejami nie mają pojęcia , że w KĄCIE może być jakiś jeszcze sklepik . Wiele dużych , sieciowych sklepów przeszło do nowej części . W Starej części widnieją ogromne pustostany na których napisy " wkrótce otwarcie " .

  GALERIA doprowadziła mnie do RUINY finansowej !!!!!!  Ten artykół doprowadził mnie do wciekłości !!!!!!! Kosztem takiego

  DROBNEGO najemcy jakim jestem ja GALERIA się wzbogaca !!!!!!

  Co się dzieje w Naszej Cudownej Polsce !!!! Co się dzieje z ludźmi , którzy pracują dla właścicieli galerii z zachodu ................

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,80

 • Śr

  1,30

 • Min

  1,06

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane