Ciekawa historia El Helicoide. Zamiast centrum handlowego - więzienie

Autor: deser.gazeta.pl 19 października 2017 10:21

Ciekawa historia El Helicoide. Zamiast centrum handlowego - więzienie Więzienie polityczne w Caracas, fot. Damián D. Fossi Salas/Wikipedia

El Helicoide miało być najnowocześniejszym w Ameryce Łacińskiej centrum handlowym. Wybudowany na wzniesieniu na obrzeżach Caracas, gigantyczny, wielopoziomowy budynek, miał mieścić ponad trzysta sklepów, siedem kin, luksusowy hotel, teatr a nawet żłobek. Od lat 80-tych XX wieku obiekt działa jako więzienie - podaje portal deser.gazeta.pl.

Prace nad budynkiem ruszyły w 1958 roku. Klienci mieli poruszać się w środku samochodami, czemu służyć miały liczne alejki i licząca ponad osiem kilometrów spiralna droga. Za projekt budynku odpowiadała firma Arquitectura y Urbanismo C.A. 

Budynek był już niemal gotowy, gdy w 1961 roku wstrzymano prace nad jego budową. W 1976 stał się własnością rządu, by trzy lata później, po klęsce żywiołowej, która nawiedziła Wenezuelę, stać się tymczasowym schronieniem dla pozbawionych domów mieszkańców Caracas

W 1984 roku budynek przejęła wenezuelska policja, by z biegiem lat przekształcić go w siedzibę specjalnej komórki kontrwywiadowczej i więzienie.

Więcej na deser.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,37

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8744

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane