Co 10. butelka wina sprzedawanego w Polsce pochodzi z Portugalii

Autor: dlahandlu.pl 13 października 2015 15:51

W 2014 roku z Portugalii sprowadzono blisko 7,5 mln litrów, podczas gdy 10 lat wcześniej było to mniej niż 170 tys. litrów. Obecnie niemal co 10. wino sprzedawane w Polsce pochodzi z Portugalii. W ubiegłym roku obroty handlowe między Polską a Portugalią sięgnęły 1,1 mld euro.

– Polski rynek jest bardzo ważny dla Portugalii. W pierwszym półroczu udało nam się tu sprzedać wino za 7 mln euro, co sprawia, że jesteśmy szóstym dostawcą wina w Polsce – podkreśla Maria Amélia Paiva, ambasador Portugalii w Polsce. – W Portugalii powstaje niecałe 2 proc. wina produkowanego na świecie. Jesteśmy dwunastym producentem, natomiast dziewiątym eksporterem wina. Połowę całej naszej produkcji eksportujemy, pod względem wartości pieniężnej to ok. 60 proc. – powiedział Jorge Monteiro, prezes ViniPortugal.

Z raportu KPMG „Rynek napojów alkoholowych w Polsce w 2014 roku” wynika, że już 10 proc. kwot wydanych w naszym kraju na alkohol przeznaczane jest na wino. Rocznie Polak wypija średnio ok. 7 litrów wina, z czego 3,5 litra stanowi wino gronowe. W międzynarodowych rankingach pod względem spożycia wina Polska zajmuje 35. miejsce, ale od 2004 roku sprzedaż win gronowych wzrosła w naszym kraju o 56 proc.

Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) została utworzona w 2008 roku w Warszawie z inicjatywy prywatnej. Prezesem zarządu PPCC jest Pedro Pereira da Silva, chief operations officer Grupy Jeronimo Martins oraz country manage na Polskę.Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane