PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Co dziesiąty Polak większość pensji przeznacza na podstawowe wydatki

Autor: wirtualnemedia,pl 5 marca 2015 10:26

Prawie 10,5 mln dorosłych Polaków (33 proc.) przyznaje, że miesięczne dochody wystarczają im tylko na podstawowe wydatki - wynika z badania PBS.

Dla 2,9 mln osób (9 proc.) pensja, zasiłek bądź renta to wręcz za mało, aby pokryć podstawowe wydatki, a co szósty (18 proc.) respondent deklaruje, że zdarza mu się pożyczać pieniądze, by zaspokoić bieżące potrzeby. Natomiast co dziesiąty Polak (10 proc.), gdy tylko dostaje swoje miesięczne dochody, wybiera się na zakupy i wydaje większość pieniędzy.

 

Kobiety (11 proc.) częściej niż mężczyźni (9 proc.) większość miesięcznych funduszy od razu po ich otrzymaniu przeznaczają na zakupy. Większy odsetek panów (21 proc.) przyznaje z kolei, że zdarza się im pożyczać pieniądze, by pokryć bieżące potrzeby. Wśród pań udział ten wynosi 15 proc.

Niezależnie od płci, tuż po wypłacie 61 proc. dorosłych Polaków przystępuje w pierwszej kolejności do uregulowania swoich rachunków. Jednocześnie okazuje się, że to kobiety są częściej solidnymi płatnikami. Niemal dwie trzecie z nich (63 proc.), gdy tylko otrzymuje miesięczne dochody, reguluje należne opłaty. Odsetek tak postępujących mężczyzn wynosi 59 proc.

Do nieposiadania żadnych oszczędności przyznaje się 47 proc. dorosłych Polaków. Zjawisko to w największym stopniu dotyka osoby zamieszkujące miasta z populacją od 50 do 200 tys. mieszkańców (55 proc.). Nieco lepiej pod tym kątem jest w miejscowościach do 50 tys. ludności (48 proc.), na wsi (45 proc.), a także w dużych miastach (42 proc.).

Natomiast regularnie określoną kwotę z otrzymywanych co miesiąc środków odkłada co piąty respondent (21 proc.). Najczęściej robią tak osoby w sile wieku, tj. od 25 do 39 lat (26 proc.). Najmniej oszczędni są zaś młodzi: wśród Polaków z przedziału 18-24 lata odsetek odkładających pieniądze sięga nieco ponad 8 proc. Większą skłonność do gromadzenia oszczędności mają ludzie aktywni zawodowo (26 proc.), ale dzieje się tak również wśród osób nieposiadających pracy (13 proc.). Ponadto co ósmy (12 proc.) badany przyznaje, że posiada oszczędności, które pozwoliłyby na przeżycie co najmniej 6 miesięcy w razie utraty źródła dochodów.

Badanie "Zadłużenie finansowe i pożyczki" zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie P.R.E.S.C.O. Group w okresie 7-9 listopada 2014 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 972 dorosłych Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane