Co otrzymają zwalniani pracownicy Tesco? Popisano porozumienia

Autor: NSZZ Solidarność, dlahandlu.pl 14 czerwca 2017 09:20

12 czerwca związkowcy spotkali się z przedstawicielami Tesco Polska, aby omówić warunki zwolnień grupowych. Wśród zapisów podpisanego porozumienia czytamy, że  pracownikom przysługuje jednorazowe dodatkowe świadczenie pieniężne w w wysokości 2500 zł brutto. Ponadto, każdy pracownik, który od dnia ogłoszenia porozumienia do ostatniego dnia w pracy wykaże 100 % obecność, otrzyma jednorazową nagrodę w wysokości 500 zł brutto.

Na początku czerwca Tesco poinformowało o zamknięciu 9 nierentownych sklepów w Białymstoku, Głogowie, Koninie, Łodzi, Opolu, Oświęcimiu, Wałbrzychu, Ścinawie i Żywcu. Oznacza to zwolnienia grupowe pracowników.

12 czerwca we Wrocławiu odbyło się spotkanie pomiędzy NSZZ "Solidarność" a przedstawicielami pracodawcy dot. zwolnień grupowych.
Zostało podpisane porozumienie w tej sprawie, w którym uzgodniono, że:
- Planowane zwolnienia grupowe nastąpią w okresie od 19 czerwca – 31 sierpnia 2017 r.
- O kolejności zwolnień decydować będzie okres wypowiedzenia umowy o pracę.
- Pracodawca w okresie wypowiedzenia zachowuje prawo do udzielenia zaległego oraz należnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca uprawniony jest do udzielenia urlopu zanim zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Pracownikom zwalnianym z pracy w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna zgodnie z art. 8 Ustawy w wysokości:
a. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. krócej niż dwa lata;
b. dwu miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. od dwóch do ośmiu lat,
c. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. ponad osiem lat.

Jeśli chodzi o dodatkowe świadczenia, pracownikom przysługuje jednorazowe dodatkowe świadczenie pieniężne w w wysokości 2500 zł brutto.
Każdy pracownik, który od dnia ogłoszenia treści porozumienia do ostatniego dnia w pracy wykaże 100 % obecność, otrzyma jednorazową nagrodę w wysokości 500 zł brutto. Treść porozumienia zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w sklepach, które objęte są zwolnieniami grupowymi.

Przypomnijmy, że w marcu sieć zdecydowała się na zamknięcie 2 placówek: w Olecku i Piotrkowie Trybunalskim. Razem z ogłoszonymi dzisiaj zamknięciami oznacza to likwidację 11 placówek od początku roku. Bilans zamknięć w roku ubiegłym także wyniósł 11 sklepów. Po zamknięciu 9 kolejnych sklepów Tesco będzie miało w Polsce 419 placówek, wobec 440 na koniec 2016 roku i bazy 449 sklepów w 2015 roku. Oznacza to, że w 2 lata firma zmniejszyła swój park sklepów o 30 placówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane