Coface: 1/4 firm w Polsce posiada zaległości płatnicze

Autor: pr, dlahandlu.pl 10 lutego 2017 15:04

Badanie płatności przeprowadzone przez Coface wśród polskich firm potwierdza, że przedsiębiorstwa często oferują sprzedaż z odroczonym terminem płatności, czyli w kredycie kupieckim. Jednak popularność kredytu kupieckiego nie oznacza, że wierzytelności są spłacane na czas. Badanie Coface wykazało, że blisko 1/4 firm w Polsce posiada zaległości płatnicze, których termin zapłaty minął co najmniej 3 miesiące temu.

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności stała się praktyką rynkową i jest obecnie oferowana przez większość firm w Polsce. Niemniej jednak, przedsiębiorstwa niechętnie udzielają długich terminów spłaty, wobec czego dominują krótkie terminy płatności – do 30 dni. Branże transportowa, metalurgiczna i budowlana oferują najdłuższe terminy płatności. Z kolei branże tekstylno-odzieżowa, rolno-spożywcza i handlu detalicznego są najbardziej restrykcyjne w tym zakresie. Polskie przedsiębiorstwa są świadome ryzyka związanego z oferowaniem kredytu kupieckiego. Większość firm, które wzięły udział w badaniu zawiera z kontrahentami pisemne umowy handlowe określające termin dokonania płatności. Najbardziej popularnymi środkami ostrożności, jakie przedsiębiorstwa podejmują w celu zabezpieczenia przed brakiem płatności od klientów są: ocena sytuacji finansowej kontrahentów, monitoring płatności, ubezpieczenie należności oraz windykacja.

- Sprzedaż z odroczonym terminem płatności jest ogólnie stosowaną praktyką rynkową. Niestety zaległości płatnicze są także powszechne wśród polskich przedsiębiorstw - wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej. - Większość polskich firm doświadcza opóźnień w płatnościach, a najdłuższe zaległości odnotowywane są w budownictwie i transporcie. Branże te zgłaszają opóźnienia należności o odpowiednio 84 i 113 dni, co znacznie przekracza średnią dla wszystkich sektorów wynoszącą 51,5 dnia.

 Badanie Coface wykazało, że 2/3 firm w Polsce ma należności opóźnione o maksymalnie 60 dni. Jednocześnie niemalże 1/4 przedsiębiorstw zgłosiła zaległości, których data spłaty minęła co najmniej 3 miesiące temu. Zgodnie z doświadczeniami Coface około 80 proc. wierzytelności nie zostanie w ogóle spłaconych, jeśli opóźnienie w płatności przekracza 6 miesięcy. Prawie 4 proc. przedsiębiorstw w Polsce zgłosiła, że posiada należności tak długo przeterminowane w spłacie. Nagromadzone łączne należności opóźnione o ponad pół roku i stanowiące równowartość ponad 10 proc. rocznego obrotu zostały wskazane przez co piątą firmę spośród wszystkich objętych naszym badaniem.

Zgodnie z obliczeniami Coface średnie opóźnienie płatnicze dla wszystkich sektorów wynosi 51,5 dnia. Jednak niektóre branże zgłaszają dłuższe zaległości – zwłaszcza transport (112,9 dni) i budownictwo (83,6 dni). Najkrótsze opóźnienia mają miejsce w przypadku handlu detalicznego, gdzie średnia wynosi 19,3 dnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,81

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane