Coface: Ogłoszeniem upadłości kończy się od 17,6 do 23 proc. postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość

Autor: Coface 8 lutego 2016 09:52

W 2015 roku w polskich sądach złożono 4 531 wniosków o upadłość, czyli o 1,4 proc. mniej niż w 2014 r., wynika z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Liczba wniosków nieznacznie wzrosła po ubiegłorocznym (7-proc.) spadku). Ciągły wzrost liczby wniosków obserwowany był w latach 2011-2013, w 2014 r. zanotowano pierwszy od 2010 r. spadek liczby złożonych wniosków.

Od początku 2009 roku (czyli od czasu, kiedy zaobserwowano wyraźnie wzrastające problemy polskich firm z wypłacalnością) do końca 2015 r. do sądów wpłynęło 28 271 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Liczba ta oznacza, że poważne zagrożenie płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach.

W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych, w 2015 r. sądy wydały postanowienia o upadłości 798 przedsiębiorstw, czyli o 8 proc. mniej niż w roku 2014 r. (871 upadłości).
W 2015 r. ogłoszeniem upadłości zakończyło się 17,6 proc. (procent najniższy od 2009 r.) wniosków zarejestrowanych przez sądy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na czas trwania sprawy upadłościowej, postanowienia ogłaszane w danym okresie nie są wynikiem rozpatrzenia tylko wniosków o upadłość złożonych w tym okresie, ale także tych pochodzących z okresu wcześniejszego.

Analiza danych z ostatnich 7 lat wskazuje, że ogłoszeniem upadłości kończy się od 17,6 do 23 proc. postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość.

Pomimo przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego Polski liczba składnych wniosków o ogłoszenie upadłości w polskich sądach wzrosła w zeszłym roku o ponad 1 proc. w porównaniu do 2014 r. Polskie przedsiębiorstwa korzystają na dobrych perspektywach gospodarczych, w tym rosnącym popycie konsumentów oraz aktywnej działalności na rynkach zagranicznych. Jednak w wielu przypadkach rosnącym obrotom handlowym nie towarzyszą zwiększające się zyski. Niskie marże, trudne warunki rynkowe w niedawnej przeszłości, a także w przypadkach wielu firm niekorzystny wpływ przedłużającej się deflacji negatywnie wpłynęły na wyniki przedsiębiorstw i ich sytuację płynnościową. W rezultacie przyzwoita sytuacja makroekonomiczna Polski nie odzwierciedla wielu trudności, z którymi boryka się polski biznes. Niemniej jednak solidne tempo wzrostu gospodarki będzie coraz bardziej zauważalne po stronie mikroekonomicznej. Przewidujemy, że na koniec bieżącego roku liczba składnych wniosków o ogłoszenie upadłości zmniejszy się o 5 proc.

Czynnikami ryzyka dla osiągnięcia tego wyniki są głębsze zawirowania na rynkach światowych, zwłaszcza w obliczu spowolnienia gospodarczego Chin, które mogą mieć pośredni wpływ na naszą gospodarkę i rodzime przedsiębiorstwa. Ponadto, nowe prawo upadłościowe, które obowiązuje od stycznia tego roku powinno ułatwić restrukturyzacje przedsiębiorstw w przypadku problemów płynnościowych, a także może przyczynić się do upowszechnienia procesów upadłościowych, które dotychczas były stosowane w Polsce niezwykle rzadko - ocenia Grzegorz Sielewicz Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane