PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Coface: Sytuacja płynnościowa w handlu FMCG poprawia się

Autor: PAP 19 czerwca 2013 11:23

Liczba upadłości firm w Polsce rośnie rdr, choć dynamika ich przyrostu spada - ocenił Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka Coface. Jego zdaniem najtrudniejsza sytuacja płynnościowa panuje w sektorze przetwórstwa przemysłowego, przemyśle stalowo-hutniczym i budownictwie, a poprawa następuje w handlu FMCG.

"Liczba upadłości w Polsce ciągle jest większa niż przed rokiem, choć dynamika wzrostowa w maju nieco wyhamowała. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na taki wynik mogła mieć wpływ nawet mniejsza liczba dni roboczych w maju, więc mniej czasu dla sądów na wydawanie orzeczeń" - powiedział Siwa.

"Dopiero czerwiec potwierdzi, czy mamy do czynienia z trendem poprawy sytuacji przedsiębiorstw, czy też był to jednorazowy efekt" - dodał.

Z danych Coface wynika, że w okresie od stycznia do końca maja 2013 r. polskie sądy postanowiły o ogłoszeniu upadłości 380 przedsiębiorstw, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i aż o 140 proc. więcej niż w analogicznym okresie przedkryzysowego 2008 r.

"Liczba 380 bankructw w ciągu pierwszych pięciu miesięcy to wynik najgorszy od 2005 roku. W całym roku 2012 w Polsce upadło 877 firm, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej" - powiedział Siwa.

Problemy z regulowaniem płatności nie dotyczą przedsiębiorstw usługowych w takim stopniu jak innych branż, a w handlu FMCG czas spłat należności w pierwszych 5 miesiącach 2013 r. skrócił się o 3 dni rdr.

"Wśród przedsiębiorstw z segmentu handlu FMCG odnotowano poprawę warunków prowadzenia działalności, czyli zmniejszenie udziału opóźnionych płatności, skrócenie czasu otrzymywania pieniędzy za towary, spadek liczby upadłości" - powiedział Siwa.

"Z danych Coface wynika, że w okresie od stycznia do maja klienci z tej branży czekali na swoje należności średnio 42 dni, o 3 dni krócej niż w pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku" - dodał.

Siwa ocenił, że kłopoty z opóźnieniami w płatnościach są rzadkie w sektorze usług, ze względu na specyfikę tego rodzaju przedsiębiorstw i najczęściej bardzo krótkie terminy płatności i dobrą dyscyplinę płatniczą odbiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  11,98

 • Śr

  7,99

 • Min

  2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane