Colliers: Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej nadal rentowne

www.portalspozywczy.pl 11 marca 2015 20:09

Cykl inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej będzie się wydłużał, co pozwoli regionowi wchłonąć więcej kapitału - wynika z raportu Opportunity Knocks for CEE opublikowanego przez Colliers International. Polska i Czechy nadal osiągają bardzo dobre wyniki pod względem przychodów generowanych z inwestycji.

- Fundusze instytucjonalne, private equity oraz państwowe fundusze majątkowe rosną i zwiększają udział środków przeznaczonych na nieruchomości. Wielkość tego kapitału, jak też rosnąca dostępność długu i nowa faza, w którą wszedł rynek deweloperski, wydłużają obecny cykl inwestycyjny - mówi Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. badań rynku w Colliers International, Eastern Europe.

- Chociaż Europa Środkowo-Wschodnia bywa postrzegana jako bardziej ryzykowna, a skala i rozmiar dostępnych tu możliwości nie zawsze przyciągały globalnych inwestorów, widzimy, że zaczynają się oni interesować regionem ze względu na sposobności rynkowe wynikające zarówno ze sprzedaży zagrożonych aktywów, jak i z coraz mniejszej dostępności korzystnie wycenionych aktywów w Europie Zachodniej. Można pokusić się o stwierdzenie, że rentowność najlepszych nieruchomości stanowi zaletę Europy Środkowo-Wschodniej, a czynniki fundamentalne wspierające wzrost popytu zarówno na powierzchnie biurowe, jak i przemysłowe i logistyczne stają się coraz wyraźniejsze. W regionie jest miejsce na dodatkowy kapitał - uważa Damian Harrington.

Luzowanie ilościowe i niskie stopy procentowe również zachęcają inwestorów na całym świecie do poszukiwania nieruchomości oferujący stosunkowo wysokie stopy zwrotu. Obecnie określenie ryzyka jest trudne, gdyż ceny na rynku obligacji zostały zniekształcone, zwłaszcza w przypadku rentowności długoterminowych obligacji skarbowych, które często wykorzystuje się jako punkt odniesienia dla rentowności nieruchomości oraz kosztów kredytu. Na niektórych rynkach światowych i europejskich doprowadziło to do sytuacji, w której stopy zwrotu z nieruchomości są jeszcze wyższe niż w 2007 r. Oznacza to, że z punktu widzenia cen rynki te stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Jeżeli chodzi o region Europy Środkowo-Wschodniej, Polska i Czechy nadal osiągają bardzo dobre wyniki pod względem przychodów generowanych z inwestycji, przy czym nie widać żadnych oznak przegrzewania się tych rynków pod względem rentowności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane