PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Colliers: Polska najbardziej aktywnym inwestycyjnie krajem w regionie

Property News 30 sierpnia 2012 11:10

Polska jest dominującym rynkiem Europy Środkowej i Wschodniej pod względem wolumenu aktywności inwestycyjnej i płynności aktywów nieruchomościowych - wynika z raportu Colliers International.

Podobna sytuacja przedstawia się na rynku centrów handlowych. W Warszawie stopa zwrotu wynosi od 6 do 7 proc.; natomiast w innych, dużych ośrodkach miejskich: od 6 do 8,5 proc.

Najbardziej opłacalne są inwestycje w nieruchomości magazynowe. W wybranych lokalizacjach można zarobić od 8 do 8,5 proc.

W pierwszej połowie roku sektor handlowy stanowił 70 proc. łącznego wolumenu inwestycyjnego, sektor biurowy 16 proc. natomiast logistyczny - 14 proc.

- Polska utrzyma status najważniejszego rynku regionu CEE i dominującego kraju pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych, pomimo kontynuacji strategii selektywnego podejścia inwestorów do nabywania aktywów nieruchomościowych. - prognozuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający w Colliers International.

Według analityków Colliersa różnica w stopach zwrotu pomiędzy najlepszymi nieruchomościami, a aktywami gorszej jakości zostanie utrzymana, podobnie jak niższa płynność tych drugich. Stopy zwrotu na niektórych rynkach lokalnych charakteryzujących się negatywną dynamiką na rynku najmu, mogą odnotować dalszy trend wzrostowy.

- Dynamika wzrostu wolumenu transakcji z ostatnich 2 lat prawdopodobnie nie zostanie osiągnięta w tym roku, natomiast z uwagi na znaczną liczbę projektów, które znajdują się w fazie due diligence, spodziewamy się, że łączna wartość transakcji w 2012 osiągnie porównywalny poziom do 2011 roku (ok 2,5 mld €) - dodaje Rajska-Wolińska.

Stopy zwrotu za najlepsze nieruchomości będą w dużej mierze uzależnione od sytuacji makroekonomicznej w strefie euro i krajach CEE oraz kondycji głównych pożyczkodawców na rynkach nieruchomości w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane