Colliers: Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce ożywił się

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 22 lipca 2011 09:46

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce ożywił się. - Rynek zakupów ziemi w tym roku będzie wart 1,2-1,5 mld zł - uważa Daniel Puchalski, szef Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International.

Jak informuje Colliers International, w tej chwili w zaawansowanym stadium negocjacji, np. po umowach przedwstępnych, są działki warte około 520 mln zł, a Colliers International uczestniczy w rozmowach dotyczących ponad połowy. - Do końca roku na rynek trafi ziemia warta kolejne kilkaset milionów złotych - mówi Daniel Puchalski.

I dodaje, że w zeszłym roku przy bardzo optymistycznych założeniach inwestorzy kupili w kraju działki warte nie więcej niż 500 mln zł. - Jeśli nasze prognozy się sprawdzą, odnotujemy ponad dwukrotny wzrost wartości tego rynku w Polsce - ocenia.

W roku 2010 największą traksakcją był zakup 48,5 tys. mkw. przy ul. Rakowieckiej w Krakowie przez spółki Hines i Heitman za 83 mln zł. Za 70 mln zł Echo Investment nabyło 34 tys. mkw. przy ul. Beethovena w Warszawie. Wszystkie transakcje zostały zamknięte w II półroczu. Według oceny spółki Colliers, nie wyczerpały ogromnych oczekiwań rynku, zwłaszcza w zakresie pojawienia się ofert z bardzo atrakcyjnymi, „kryzysowymi cenami".

- Dziś deweloperzy i inwestorzy kupują bardzo ostrożnie. Negocjacje trwają 8-12 miesięcy i zamykają się pod koniec roku. Póki co, pierwsze półrocze pod względem zakupów nie było imponujące, ale trzeba pamiętać, że w tym samym okresie sprzed roku nie zamknęła się żadna większa transakcja - dodał Daniel Puchalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,22

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8963
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane