Colliers: w minionym kwartale na rynek trafiło 117 mkw. powierzchni handlowej

Autor: Colliers International/portalspozywczy.pl 13 maja 2010 14:35

Colliers: w minionym kwartale na rynek trafiło 117 mkw. powierzchni handlowej

W I kwartale 2010 sytuacja na rynku powierzchni handlowych nie uległa zmianie. Rynek sprzyja najemcom. Utrzymuje się niska aktywność deweloperów, co oznacza, że w ciągu najbliższych dwóch lat na rynek trafi niewielka ilość nowej podaży. 2010 rok będzie się charakteryzować stabilizacją rynku powierzchni handlowych - piszą w raporcie analitycy firmy Colliers International.

W minionym kwartale dostarczono ponad 117 tys. mkw., zwiększając tym samym całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce do 7,7 mln mkw. Największym projektem ukończonym w I kwartale był Port Łódź(100 000 mkw. powierzchni najmu brutto). IKEA będąca częścią tego projektu została otwarta jeszcze w 2009 roku. Do użytku oddano również Galerię Jastrzębie w Jastrzębiu Zdroju, Metropol Dom i Wnętrze w Warszawie oraz Zgorzelec Plaza w Zgorzelcu.

W budowie znajduje się obecnie około 525 tys. mkw., z czego 320 000 mkw. ma trafić na rynek w tym roku. W pierwszym kwartale rozpoczęła się budowa Morskiego Parku Handlowego w Gdańsku (40 tys. mkw.) oraz rozbudowa Galerii Echo w Kielcach (41,5 tys. mkw.). Na II kwartał deweloperzy zapowiedzieli rozpoczęcie budowy kilku projektów: Galerii Leszno, Galerii Ostrovia i Parku Handlowego Europa Centralna w Sośnicy.

W 2009 roku najemcy musieli radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami ekonomicznymi. Większość sieci musiała zweryfikować swoją politykę i plany ekspansji, a część firm zbankrutowała. Na rynku pozostały firmy, które poradziły sobie z kryzysem. Niektóre sieci zdecydowały się wejść na polski rynek. W I kwartale otwarto pierwsze w Polsce sklepy Marek Mujii New Look.

Spowolnienie gospodarcze i ograniczenie ekspansji przez najemców miało wpływ na spadek stawek czynszu w 2009 roku. Obecnie stawki pozostają na stabilnym poziomie. Ponieważ znacznemu ograniczeniu uległa aktywność deweloperów, co znajdzie swoje odbicie w niedostatecznej podaży w latach 2011-2012, nie należy spodziewać się dalszego spadku czynszów.

Ze względu na mniejszą liczbę projektów wchodzących w fazę budowy, w ciągu najbliższych dwóch lat rynek powierzchni handlowych będzie się rozwijał z mniejszą dynamiką. Ograniczona podaż sprzyjać będzie wynajmującym i w dłuższej perspektywie wpłynie na wzrost stawek czynszu. Po okresie zastoju w 2009 roku, możemy spodziewać się wzrostu liczby transakcji na rynku inwestycyjnym, których przedmiotem będą najlepsze obiekty handlowe lub port folia centrów handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane