Conperio: Absencje chorobowe to dodatkowe koszty dla branży handlowej

Autor: dlahandlu.pl 4 listopada 2016 11:00

Firmy, w których absencja kształtuje się na średnim poziomie około 5 proc., wydają na koszty z nią związane nawet od 3 do 4,5 tysiąca zł rocznie w przeliczeniu na jednego pracownika.

– Z danych ZUS-u wynika, że wielu Polaków bierze zwolnienie lekarskie, chociaż nie są chorzy. Dzięki kontrolom zakładu, przeprowadzonym w 2015 roku, odzyskano aż 195,8 miliona zł poprzez obniżenie lub cofnięcie nieprawidłowo przyznanych świadczeń pieniężnych pochodzących z ubezpieczenia społecznego, przewidzianych na okoliczność choroby. Z innych danych ZUS wynika, że w 2014 roku na zwolnieniu lekarskim Polacy przebywali 212 milionów dni, co wygenerowało koszty 13,5 miliarda zł. W 2015 roku absencja chorobowa trwała już 266 milionów dni, a więc jej koszty mogły wynieść prawie 17 miliardów zł. To wydatki większe o prawie 26% – podkreśla Mikołaj Zając z firmy Conperio.

Jakie jednak dokładnie są koszty absencji – nie wiadomo, bo nie można ich w pełni oszacować. Można posługiwać się danymi GUS, ZUS lub Eurostatu, ale nie uwzględniają one kosztów rekrutacji lub przeszkolenia nowych pracowników zastępujących na danym stanowisku chorych kolegów, kosztów zlecenia wykonania określonych produktów lub usług na zewnątrz, kosztów wynikających z opóźnionej lub niewykonanej pracy czy obsługi administracyjnej zwolnień. Dlatego tak ważne jest, by skutecznie wykrywać przyczyny absencji i tam, gdzie to możliwe – eliminować je.

Absencja chorobowa dotyczy głównie takich gałęzi gospodarki jak przetwórstwo przemysłowe oraz handel. Eksperci z Conperio informują, że często wskazywaną przyczyną są choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (14,7 % dni absencji ogółem w skali roku), choroby układu oddechowego (12,8%) czy choroby układu nerwowego (8,5%). Warto też zwrócić uwagę na dane Eurostatu, który wśród powodów absencji chorobowej wymieniają również stres. W ciągu roku może on odpowiadać za około 20 dni nieobecności pracownika w pracy. Kolejne ciekawe informacje można znaleźć w publikacjach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Z danych, które Instytut przytacza wynika, że 25% Polaków, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zaraziło się chorobą, taką jak na przykład grypa, od swoich współpracowników, którzy pomimo infekcji przychodzili do pracy. Zjawisko przychodzenia do pracy pomimo choroby nazywa się prezenteizmem i to właśnie może być przyczyną zwiększonej absencji chorobowej, ponieważ ostatecznie na zwolnienie lekarskie pójdą zarówno nowo zarażeni, jak i ci, którzy infekcję rozprzestrzenili w pracy. Powyższe dane wskazują, jak ważna jest kontrola absencji chorobowej. 

– Pracodawcy mogą starać się ograniczyć absencję chorobową na wiele sposobów. Może to być m.in. tworzenie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy, większe angażowanie się w sprawy BHP, sprawna komunikacja kierownictwa z resztą zespołu, lepszy proces planowania, zakupów, zapewnienie pracownikom lepszego dostępu do pomocy medycznej, wprowadzenie elastycznych godzin pracy lub bardziej optymalne rozmieszczenie narzędzi pracy – mówi Mikołaj Zając z firmy Conperio.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Tymoteusz21 2017-01-23 11:53:27

    Moja znajoma często brała L4, bo nie chciało się jej pracować. W końcu jej szef zdenerwował się i wynajął firmę specjalizującą się w sprawdzaniu zwolnień. Wyszło na jaw, że znajoma dosyć mocno kombinowała i wyleciała.

  • Hirek 2017-01-23 11:49:31

    Wydaje mi się największą przyczyną absencji chorobowej jest stres. Dlatego w ramach po wykryciu absencji chorobowej i w celu redukcji absencji wprowadziłabym do firm warsztaty, w trakcie których firmy uczyłyby walki ze stresem.

  • Aniulka 2017-01-23 11:45:11

    Absencja chorobowa jest kosztownym problemem firmie. Dlatego druczki ZUS ZUA zawsze powinny być sprawdzane. W artykule Conperio fajnie są przedstawione sposoby walki z nadużywaniem L4. Jeśli ode mnie miałoby to zależeć to w firmach wprowadziłabym jako najważniejszy benefit opiekę medyczną i elastyczne godziny pracy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane