Coraz wiecej zwolnień grupowych w handlu, przetwórstwie i finansach

Autor: PAP za Dziennik Gazeta Prawna 15 lutego 2017 09:14

W 2016 roku radykalnie, bo o ponad 50 proc., wzrosła liczba osób, które straciły pracę w wyniku zwolnień grupowych. I to paradoksalnie w sytuacji polepszającej się sytuacji gospodarczej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Skok "grupówek" to efekt chwilowego spadku koniunktury i zabójczej konkurencji w wybranych gałęziach gospodarki.

Boleśnie odczuli ją przede wszystkim pracownicy sektora handlowego. W wyniku bankructwa sieci Alma (spółka złożyła właśnie wniosek o upadłość likwidacyjną) również w tym roku sytuacja tego sektora nie poprawi się.

Według cytowanych przez "DGP" danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracodawcy zgłosili do zwolnienia w ub. r. 35,1 tys. osób, czyli o 42 proc. więcej niż rok wcześniej. W ramach zwolnień grupowych pracę straciło 22,4 tys. osób, co rok do roku oznacza wzrost o 54 proc.

Największe zwolnienia grupowe nastąpiły w handlu hurtowym i detalicznym, przetwórstwie przemysłowym oraz w sektorze finansów i ubezpieczeń.

Ekonomiści podkreślają jednak, że w tym samym czasie wskaźnik bezrobocia spadł z ponad 10 proc. w styczniu do nieco ponad 8 proc. w grudniu. Dlatego podchodzą do sprawy spokojnie i nie traktują jej jako systemowego problemu gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • mario 2017-02-16 08:36:22

    Panowie i Panie "za mało jeszcze sieci handlowych i nowych otwarć z obcym kapitałem" Za chwilę budżet będzie pusty, bo nie będzie Polskich przedsiębiorców ani małych ani dużych, a rekiny płacić nie będą mają szpeców od tego aby nie płacić. Gratuluję nic nie robienia w tym kierunku aby wspierać M i Ś przedsiębiorstwa. Za chwilę będzie lepsi od Greków i im podobnych. Jestem pełen podziwu jak można rozpiepszyć wszystko co budowało się przez lata powojenne, zamiast udoskonalać nie mamy: PGR, Cukrowni, Stoczni, Handlu Polskiego, za to z Polaków robi się białych inaczej do pracy najemnej. A miało być tak fajnie. Ludzie po 1989 byli pełni nadziei, wszyscy pracowali jak mrówki, a teraz ledwo wiążą koniec z końcem. Żaden rząd nie zadbał o Polskę o Polaków.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane