Credit Agricole: Ceny jaj powinny spadać w grudniu

www.portalspozywczy.pl 22 listopada 2017 09:35

Credit Agricole: Ceny jaj powinny spadać w grudniu fot. Shutterstock

Wraz ze stopniową odbudową produkcji jaj, przede wszystkim w Holandii, oraz odzyskiwaniem zaufania odbiorców przez tamtejszych producentów, już w grudniu powinniśmy obserwować spadek cen - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole BP SA.

W ocenie analityka wzrost cen jaj wynika z silnego popytu zagranicznego będącego skutkiem licznych przypadków skażenia jaj fipronilem m.in. w Holandii, Belgii oraz Niemczech.

- W sytuacji, w której na Zachodzie obniżyła się podaż jaj oraz wielu producentów jaj poniosło straty wizerunkowe, obserwowany jest silny wzrost zainteresowania polskimi jajami. Z uwagi na fakt, że dane dotyczące handlu zagranicznego publikowane są z dużym opóźnieniem, dokładną skalę wzrostu popytu zagranicznego na polskie jaja na poziomie całego kraju poznamy dopiero pod koniec roku. Jest on jednak potwierdzany przez przedstawicieli branży a jego skutki widać od trzech miesięcy na półkach sklepowych - dodaje.

Olipra zaznacza, że mamy do czynienia jedynie z przejściowym wzrostem popytu.

- W efekcie uważam, że wraz ze stopniową odbudową produkcji jaj przede wszystkim w Holandii oraz odzyskiwaniem zaufania odbiorców przez tamtejszych producentów już w grudniu powinniśmy obserwować spadek cen - mówi.

Analityk uważa, że w warunkach wysokich cen jaj i ograniczonych możliwości nagłego znaczącego zwiększenia krajowej produkcji nie można wykluczyć wzrostu importu jaj z zagranicy, m.in. z Ukrainy.

- W jakim stopniu wysokie ceny wpłynęły na zwiększony import przekonamy się dopiero za kilka miesięcy kiedy poznamy dane dotyczące polskiego handlu zagranicznego za IV kw. Z uwagi na obserwowany w ostatnim czasie wzrost cen, a także możliwości importu jaj z zagranicy nie oczekuję, aby w okresie przedświątecznym brakowało jaj na półkach sklepowych. Ich ceny będą jednak wyraźnie wyższe niż przed rokiem - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane