PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Cudzoziemcy na zakupy w Polsce wydali 7,7 mld zł

Autor: PAP 14 lipca 2015 13:36

Polacy kupują głównie w Niemczech - wynika z zaprezentowanych danych Narodowego Banku Polskiego. Wyliczenia NBP pokazują, że w I kwartale tego roku Polacy wydali za granicą 6 mld zł. Z kolei cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski zostawili u nas 7,7 mld zł, co oznaczało wzrost o 269 mln zł.

W tym przypadku o skoku w górę zadecydowała większa liczba odwiedzających Polskę Ukraińców, głównie podróżnych jednodniowych oraz wyższe niż przed rokiem wydatki podróżnych z Niemiec.

Z powodu niskiego kursu rubla na zakupy do Polski przyjeżdża mniej Rosjan z obwodu kaliningradzkiego. Kupują u nas głównie tanią żywność, ale coraz częściej swoje pieniądze inwestują w towary luksusowe - wynika z danych służb granicznych.

O skali wydatków mieszkańców obwodu kaliningradzkiego w Polsce świadczą rachunki tax free, zgłaszane przez nich w powrotnej drodze na granicy. Wystawia je większość polskich sklepów, gdy cena zakupu przekracza 200 zł. Umożliwiają zwrot VAT.

Większość rachunków dotyczy zakupów artykułów spożywczych w dyskontach. Po polskiej stronie granicy kaliningradczycy kupują również odzież, obuwie, elektronikę, sprzęt AGD, części samochodowe i materiały budowlane. Tylko w ub. roku wydali u nas w sumie ponad 144 mln zł.

Jeżdżący na zakupy przez granicę oceniają, że polskie ceny stały się mniej atrakcyjne, ale i tak są niższe niż w obwodzie kaliningradzkim. Coraz częściej samochody z Rosji są szczelnie wypchane ludźmi, bo Rosjanie rezygnują z indywidualnych wyjazdów, żeby obniżyć koszty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane