CVC Capital Partners przejmuje Żabkę od Mid Europa Partners

Autor: dlahandlu.pl 21 lutego 2017 16:29

CVC Capital Partners przejmuje Żabkę od Mid Europa Partners

CVC Capital Partners (“CVC”), firma private equity i doradztwa inwestycyjnego ogłosiła, że poprzez swoje fundusze, nabyła spółkę Żabka Polska (“Żabka”) od Mid Europa Partners. Do sfinalizowania akwizycji potrzeba jeszcze pozyskania koniecznych zgód wynikających z uwarunkowań prawnych, a jej zakończenie przewidziane jest na drugi kwartał 2017 roku

Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce.

Żabka Polska jest właścicielem sieci sklepów spożywczych segmentu „modern convenience” działających pod markami Żabka i Freshmarket. Obecnie ogólnopolska sieć liczy ok. 4.500 sklepów franczyzowych prowadzonych przez ok. 3.000 przedsiębiorców. Żabka obsługuje około 2 miliony klientów dziennie i generuje ponad 6.3 mld zł rocznie.

István Szőke, partner w CVC, powiedział: “Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce.”

Krzysztof Krawczyk, szef CVC w Polsce, dodał: “Żabka jest niekwestionowanym liderem w segmencie „modern convenience”, posiadającym wysokiej jakości model biznesowy i utalentowany zespół. Cieszymy się na współpracę z zarządem, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał rynkowy i rozwijać wspólnie z franczyzobiorcami obecną sieć sklepów tworząc tym samym w obrębie segmentu modern convenience standard do naśladowania na świecie.”

Paweł Padusiński, partner w Mid Europa Partners, szef warszawskiego biura, który od początku zaangażowany jest w inwestycję w Żabkę, powiedział: „Od momentu nabycia spółki przez fundusz, znacząco zwiększyliśmy tempo wzrostu, otwierając ponad 500 sklepów rocznie, dwukrotnie zwiększyliśmy wielkość sieci, potroiliśmy jej przychody i prawie czterokrotnie zwiększyliśmy wartość EBITDA. Wśród naszych kluczowych inicjatyw znalazły się: wzmocnienie relacji i współpracy z franczyzobiorcami, a także wprowadzenie strategii zorientowanej na klienta oraz zaspokojenie jego zmieniających się potrzeb.”

Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabki, dodał: “Cieszę się z możliwości współpracy z CVC – inwestorem, który może się pochwalić ogromnym doświadczeniem w budowaniu wielu silnych rynkowo przedsiębiorstw, których sukces wypracowywał z wieloma partnerami. Międzynarodowe doświadczenie w branży detalicznej oraz zrozumienie lokalnego rynku są bezcennym kapitałem dla dalszego rozwoju Żabki. Będziemy kontynuować nasze wysiłki zmierzające do podnoszenia jakości obsługi naszych klientów oraz lokalnych społeczności. ”

Rolę doradców Mid Europa Partners przy transakcji pełnili: JP Morgan, White & Case, CMS Cameron McKenna, Ernst & Young, OC&C, Beragua oraz ERM.

CVC zostało założone w 1981 r. i ma dziś sieć 23 biur i około 400 pracowników w Europie, Azji i USA. Obecnie CVC ma zabezpieczone zaangażowanie ponad 88 mld USD od inwestorów instytucjonalnych w funduszach o zróżnicowanych strategiach inwestycyjnych. W sumie, CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld USD. Obecnie, fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld USD. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • d 2017-02-24 15:55:54

  To mafie mozna kupić?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,32

 • Śr

  7,07

 • Min

  3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8511

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane