Czerwona Torebka z największą umową najmu powierzchni magazynowych w 2014 roku

Autor: dlahandlu.pl 4 lutego 2015 19:54

W 2014 r. popyt brutto wyniósł rekordowe ponad 2 mln mkw., z czego 1,4 mln mkw. przypadło na popyt netto. Największe nowe umowy najmu w 2014 r. w Polsce podpisały takie firmy jak Czerwona Torebka (54 000 mkw. w MLP Poznań Zachód), ID Logistics (46 000 mkw. w Point Park Mszczonów) czy GE (45 000 mkw. w projekcie typu BTS, realizowanym przez Panattoni w Bielsku-Białej).

W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku aż milion mkw. powierzchni magazynowych. Popyt brutto wyniósł rekordowe ponad 2 mln mkw., z czego 1,4 mln mkw. przypadło na popyt netto. Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku magazynowym w 2014 r. sięgnęła historycznie rekordowych 744 mln euro.

Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wykazywali operatorzy logistyczni, którzy w ramach nowych umów zabezpieczyli prawie 607 tys. mkw. (43 proc. popytu netto oraz 37 proc. popytu brutto). Sieci sklepów łącznie wynajęły powierzchnie stanowiącą 18 proc. popytu netto. Kolejne misjca zajęły branża artykułów elektronicznych (7 proc.), lekka produkcja (6 proc.), FMCG (6 proc.), artykuły spożywcze (5 proc.) oraz artykuły motoryzacyjne (4 proc.).

- W 2014 r. do użytku oddano 1,02 mln mkw. nowych powierzchni, co jest trzecim wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego i zdecydowanym wzrostem względem 305 tys. mkw. ukończonych w roku 2013. Najwięcej - 355 tys. mkw. - nowej podaży trafiło na rynek wrocławski, którego łączne zasoby magazynowe przekroczyły w ubiegłym roku milion mkw - mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Jak podkreśla Agata Zając, Koordynator ds. Gruntów Inwestycyjnych w JLL, w ubiegłym roku można było zauważyć istoną zmianę strategii deweloperów. którzy zachęceni mocnym popytem i pozytywnymi perspektywami rozwoju rynku powrócili do zakupów gruntów na zasadach spekulacyjnych. - Takiej aktywności nie rejestrowaliśmy od roku 2007. Firmy wykazywały zainteresowanie zakupami nie tylko w wiodących lokalizacjach, ale również na mniej rozwiniętych rynkach magazynowych - w Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Toruniu czy Białymstoku - zauważa.

- 2014 r. był bardzo intensywnym czasem zarówno dla najemców, jak i deweloperów powierzchni magazynowo - przemysłowych. Pomimo braku spektakularnych wejść nowych graczy do Polski i umów najmu takich jak Amazon w 2013 r., rynek magazynowy już drugi rok z rzędu zarejestrował bardzo wysoki poziom popytu. W 2014 r. podpisano umowy najmu na łącznie 2,06 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego. Popyt netto wyniósł aż 1,4 mln mkw. O tak dobrym rezultacie zadecydowała kombinacja takich czynników jak dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych czy firm produkcyjnych - komentuje Olszewski.

Zdaniem Tomasza Olszewskiego w obecnym roku popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe utrzyma się na podobnym poziomie jak w ostatnich dwóch latach, jednak nie należy oczekiwać kolejnych spektakularnych rekordów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,37

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane