PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Część środków na zakup Allegro pożyczą polskie banki

Autor: PAP 26 października 2016 18:21

Nowi właściciele Allegro, którzy na przełomie roku chcą sfinalizować transakcję przejęcia tej spółki za 3,25 mld USD, liczą, że w ciągu najbliższych 5 lat rynek e-commerce w Polsce będzie rósł w tempie dwucyfrowym. W podobnym tempie ma się też rozwijać Allegro, co pozwoli mu utrzymać pozycję lidera.

Rozmowa PAP odbyła się z przedstawicielami dwóch z trzech funduszy, które wspólnie kupują Allegro. W konsorcjum głównymi inwestorami są Permira, dla której to pierwsza transakcja na polskim rynku oraz Cinven, a mniejszościowy udział ma Mid Europa.

Przedstawiciele funduszy private equity liczą, że do finalizacji transakcji dojdzie do końca 2016 roku lub na początku 2017 roku. Do tego czasu nie chcą mówić o strukturze finansowania. Paweł Padusiński, partner Mid Europa, poinformował jedynie, że część środków dostarczą polskie banki.

"Polskie banki będą zaangażowane w finansowanie transakcji. Nie ma jeszcze decyzji, które z nich" - powiedział PAP Padusiński.

Założone w 1999 r. Allegro posiada ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy dokonują blisko 14 mln transakcji miesięcznie. Do grupy należy porównywarka cen Ceneo. Grupa ma siedzibę w Poznaniu i zatrudnia 1.275 osób.

- Szacujemy, że udział handlu online w Polsce w całości obrotów branży jest na poziomie 6-7 proc., a to daje dużą przestrzeń do dalszych wzrostów" - powiedział PAP Thomas Railhac, starszy partner Cinven. Dla porównania podaje on przykłady Wielkiej Brytanii i USA, gdzie udział handlu internetowego sięga odpowiednio 16 i 12 proc. i "nadal rośnie w zdrowym tempie".

"Rynek może się rozwijać w tempie dwucyfrowym w ciągu przynajmniej najbliższych 5 lat, a prawdopodobnie też i w dłuższym terminie. Analitycy mówią o średniorocznym tempie wzrostu około 15 proc., a jeśli się tak stanie, to rynek e-commerce w Polsce podwoi się w ciągu 5 lat" - powiedział PAP Padusiński z Mid Europa.

"Uważamy, że model biznesowy spółki jest bardzo atrakcyjny, generujący dużą gotówkę, Allegro ma bardzo dobrze rozpoznawaną przez polskich konsumentów markę i dobrą reputację wśród klientów i firm, które sprzedają swoje produkty za jego pośrednictwem" - dodał Railhac z Cinven.

Mamy kilka pomysłów, które będziemy chcieli omówić z zarządem, gdy sfinalizujemy już transakcję. Wszystkie zmierzają w kierunku dalszej poprawy relacji Allegro z klientami i firmami, chcemy zaoferować im dodatkowe usługi" - powiedział Railhac.

Nowi właściciele Allegro zakładają, że spółka będzie się rozwijać przede wszystkim organicznie. Nie mają planów wyjścia spółki poza granice Polski.

"Nie bardzo też widzimy synergie z innymi spółkami z naszego portfolio" - powiedział starszy partner Cinven.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,09

  • Śr

    2,58

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane