Czy handel umie "uciec" do przodu rozwiązując problem braku pracowników?

Autor: www.dlahandlu.pl 2 marca 2017 10:21

Czy handel umie "uciec" do przodu rozwiązując problem braku pracowników? Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, fot. Konfederacja Lewiatan

W 2016 r. przeciętne zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,8 proc., a w firmach handlu detalicznego o 3,4 proc. Jeszcze większe były różnice we wzroście wynagrodzeń – przeciętnie w całym 2016 r. zatrudnienie wzrosło w sektorze przedsiębiorstw o 3,8 proc, a w handlu detalicznym o 5,3 proc. Zdecydowanie zatem 2016 r. był dobrym okresem dla pracowników handlu detalicznego. Także 2017 r. zaczął się dobrze – w całym sektorze przedsiębiorstw wynagrodzenia wzrosły w styczniu o 4,2 proc., a w handlu detalicznym aż o 7,7 proc. Również zatrudnienie w handlu detalicznym rosło w styczniu szybciej niż przeciętnie w sektorze przedsiębiorstw. Widać zatem wyraźnie, że handel detaliczny potrzebował i nadal potrzebuje pracowników – zatrudnienie rośnie tam szybciej niż w firmach w innych sektorach gospodarki. Dużo szybciej rosły i rosną tam wynagrodzenia - mówi w rozmowie z dlahandlu.pl dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- Oczywiście jest jakiś poziom wynagrodzeń, które firmom trudno będzie przekroczyć, bo wzrost wynagrodzeń to wzrost kosztów, a rentowność sprzedaży w handlu detalicznym jest relatywnie niska (po 9. miesiącach 2016 r. rentowność obrotu netto w całym sektorze przedsiębiorstw wynosiła 4,7 proc., a w handlu detalicznym 1,7 proc.) - podkreśla ekonomistka.

Co będzie się działo w 2017 r. z zatrudnieniem i wynagrodzeniami w handlu detalicznym?
- Myślę, że większe kłopoty będą miały, przy zmieniającym się rynku pracy i rosnących wynagrodzeniach, mniejsze firmy handlowe. Duże firmy mogą korzystać z elastycznych form zatrudnienia, z pracy tymczasowej (chociażby studenci) płacąc bardziej atrakcyjne stawki niż mniejsze podmioty. Mogą też, i już to robią, inwestować w innowacje, które będą zmniejszać popyt na pracowników. E-handel i drony, a w „tradycyjnym” handlu - samoobsługowe kasy, cyfrowe wózki zakupowe… - wymienia nasza rozmówczyni.

- Okazuje się bowiem, że robotyzacja i cyfryzacja to domena nie tylko nowoczesnego przemysłu, ale także tak wydawałoby się tradycyjna część gospodarki jak handel. Może zatem prezes Jeronimo Martins informując o nieudanych rekrutacjach w 2016 r. i o braku planów podnoszenia wynagrodzeń pracownikom w 2017 r. wie, że świat się zmienia, zmieniają się możliwości prowadzenia biznesu i że Biedronka z tych możliwości ma zamiar korzystać. Warto o plany inwestycyjne, ale nie o kolejne otwierane placówki, ale o inwestycje w innowacje procesowe, zapytać szefa Biedronki. A także szefów innych sieci handlu detalicznego. Wtedy będziemy wiedzieć, czy handel detaliczny umie "uciec" do przodu rozwiązując problem braku pracowników i wzrostu kosztów pracowniczych przez inwestycje w innowacje, czy też będzie walczył o pracowników podkupując ich sobie nawzajem (i innym sektorom), co jest rozwiązaniem krótkoterminowym. Inwestycje w innowacje procesowe są bowiem w handlu i tak nieuniknione. I warto je rozpocząć jak najwcześniej - podsumowuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Czytaj również: Prezes Jeronimo Martins: W tym roku nie będzie podwyżek dla pracowników

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Karol 2017-03-08 16:07:50

  Dla szukających natchnień ;-)  mamstartup.pl/technologie/10772/sklepy-przyszlosci?h=86d803

 • Karol 2017-03-04 20:55:49

  A to inna sprawa jak obecnie markety dbają o tak modne teraz określenie "doświadczenie klienta" - i tym będą też wygrywały już niedługo porządne i nowoczesne sklepy bo nikt z nas klientów nie będzie chciał marnować czasu na niskiej jakości spędzeniu czasu - czy to w sklepie czy w kinie. Co więcej będziemy mogli sobie pozwolić na zapłacenie wyższej ceny, aby czuć się po prostu lepiej. Stara prawda zawsze będzie aktualna - trzeba dbać o klienta - każdego, zawsze, w każdym miejscu.

 • Lotta von Grotz 2017-03-04 10:59:26

  Może niech zaczną od mycia półek ten skok do przodu! W Auchan czy Carrefourze syf na półkach nieziemski!

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane