Czy polska żywność podbije Kanadę dzięki CETA?

www.farmer.pl 3 grudnia 2016 10:41

Eksport z Polski do Kanady w 2015 r. wyniósł ok. 1,2 mld dolarów, z czego eksport towarów rolno-spożywczych zaledwie ok 80,6 mln dolarów, czyli ok. 333,5 mln zł. W ciągu ostatnich czterech lat wzrósł jednak o 60 proc., poinformował Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Montrealu.

Udział Polski w kanadyjskim imporcie rolno-spożywczym wynosi 0,26 proc. Polski eksport rośnie wprawdzie szybciej niż kanadyjski import do nas, co podkreśla WPHI, ale liczby nie imponują. Towary do Kanady wysyłało w ubiegłym roku 300 firm z Polski.

Znad Wisły do Kanady trafiły głównie czekolada i wyroby zawierające kakao (18,8 proc. eksportu). Polska jest czwartym największym eksporterem wieprzowiny, świeżej, schłodzonej lub zamrożonej (13,5 proc. eksportu). Następne były wyroby cukiernicze (6,6 mln dolarów, 8,2 proc. eksportu) i wreszcie - wódki, likiery i inne napoje alkoholowe za 4,7 mln dolarów, tu jesteśmy dziewiątym najważniejszym eksporterem, a 12. jeśli chodzi o piwo. Polska jest drugim dostawcą soku jabłkowego do Kanady, wartość jego sięgnęła 11,4 mln dolarów, piątym dostawcą warzyw mrożonych (2,7 mln dolarów), siódmym eksporterem przetworów kawy (1,6 mln dolarów).

Zdaniem Rafała Pawlaka, I Radcy WPHI w Montrealu, eksport może rosnąć na dwa sposoby - można zwiększać dostawy towarów, których Polska już jest w miarę zauważalnym dostawcą, tj. papierosy, mleko i śmietanę, grzyby, pieczarki, herbatę.

Drugim sposobem, podpowiadanym przez WPHI, jest rozwój eksportu produktów, których wysyłanie do Kanady było do tej pory z Polski niemożliwe, ale Kanada importuje je na potęgę od innych, także europejskich krajów, czyli - drobiu i jaj, mięsa wołowego, wędlin oraz truskawek, malin, porzeczek, jagód.

Czytaj więcej na Farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,77

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane