Czy preferencyjne stawki najmu dla hipermarketów naruszają konkurencję na rynku?

Autor: dlahandlu.pl 1 grudnia 2015 12:45

Czy preferencyjne stawki najmu dla hipermarketów naruszają konkurencję na rynku? fot. shutterstock

29 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE z 26 listopada br. (sprawa C‑345/14) wydał istotny dla branży sieci handlowych wyrok w sprawie klauzul o zakazie konkurencji w umowach najmu (dzierżawy). Jak do tej pory temat był rzadko przedmiotem analiz w polskim orzecznictwie i praktyce decyzyjnej Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) - komentuje Mikołaj Piaskowski, radca prawny, szef praktyki prawa konkurencji Baker&McKenzie.

Dlatego tym bardziej wnioski płynące z orzeczenia mogą być pomocne w określaniu ryzyka stosowania takich klauzul przez graczy na rynku. Takie postanowienia mogą bowiem naruszać prawo konkurencji, które zakazuje zawierania porozumień, których celem lub skutkiem może być naruszenie konkurencji na rynku (np. poprzez podział rynku). Konsekwencją naruszenia prawa mogą być w szczególności nieważność klauzuli a nawet całej umowy oraz kary nakładane na przedsiębiorców (do 10% przychodów) lub ich menedżerów (do 2 milionów złotych). 

Postępowanie przed Trybunałem toczyło się w wyniku pytania zadanego przez łotewski Sąd Najwyższy w ramach postępowania odwoławczego od decyzji łotewskiego urzędu ochrony konkurencji. Regulator nałożył karę w wysokości ok 35 tys. euro na sieć sklepów wielkopowierzchniowych, Maxim Latvija. Uzgodniła ona w umowach z 12 centrami handlowymi, iż jako tzw. najemca referencyjny, będzie mieć prawo do wyrażenia zgody wobec wynajmu osobom trzecim (najemca ten zazwyczaj zajmował największą część powierzchni tych centrów). Sąd Najwyższy postanowił zapytać Trybunał przede wszystkim o to, czy tego typu porozumienie należy uznać za takie, którego celem jest ograniczenie konkurencji, tj. takie co do którego nie trzeba analizować skutków, by orzec bezprawność.

Trybunał orzekł, że fakt, iż umowa najmu sklepu wielkopowierzchniowego zawiera postanowienie uprawniające najemcę do sprzeciwienia się wynajmowi znajdujących się w tym centrum powierzchni handlowych innym najemcom nie oznacza sam w sobie, że celem tej umowy jest ograniczenie konkurencji. Tym samym umowa nie jest automatycznie niezgodna  z prawem ochrony konkurencji. Ocena wpływu takiego porozumienia na konkurencję wymaga uwzględnienia kontekstu gospodarczego i prawnego.

Należy przed wszystkim zweryfikować czynniki warunkujące dostęp do rynku na którym działa najemca, takie jak liczba i wielkość obecnych na tym rynku podmiotów, stopień koncentracji rynku, przywiązaniu klientów do istniejących na nim marek i modele konsumpcji, oraz ustalić czy potencjalny konkurent ma realne możliwości wejścia na stałe na ten rynek.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane