Czy w sieciach handlowych 500+ wlicza się do dochodu pracownika?

www.pulshr.pl 30 stycznia 2017 13:51

Auchan to nie jedyny pracodawca, który wlicza świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” do dochodu pracowników. Również Biedronka zdecydowała się na taki krok. Jednak w tym przypadku zrobiono to w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Wszystko po to, by wyrównać szanse osób samotnie wychowujących jedno dziecko z rodzicami z dwójką dzieci przy ubieganiu się o zapomogę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

- Razem z pracodawcą wypracowaliśmy zasady przyznawania świadczeń na nowych warunkach. Można otrzymać od 1,1 do 2 tys. zł jednorazowej zapomogi. Większe świadczenie zyska pracownik, u którego w rodzinie dochód na osobę wynosi od 500 do 800 zł. Mniejsza kwota przysługuje w przypadku, gdy dochód jest wyższy od 800 zł, ale nie przekracza 1,7 tys. zł brutto – mówi w rozmowie z „DGP” przedstawiciel Solidarności w Jeronimo Martins Polska.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy wypełnianie zaświadczeń dotyczących pobierania pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500 plus” to powszechna praktyka na polskim rynku pracy. Jak poinformował nas Jakub Jaremko z Tesco, świadczenia 500+ nie są wliczane do dochodu pracowników Tesco.

- W Tesco nie ma tego rodzaju oświadczeń. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Działamy w 170 sklepach - a Tesco ma ok. 440 i do tej pory nikt nie zgłosił takiego problemu. Gdyby jednak tak się stało, nasze działania byłyby radykalne i szybkie – potwierdza Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca Solidarności w Tesco.

Również Carrefour nie wymaga od swoich pracowników informacji o otrzymywaniu pieniędzy z tytułu programu „Rodzina 500 plus”. Podobnie jest w Lidlu i Netto.

- Pracownicy Netto nie są pytani o 500 plus, dlatego też nie doliczamy tego świadczenia do dochodu. Stoimy na stanowisku, że jest to osobista sprawa pracownika - mówi Mariola Skolimowska z Netto Polska.

Jak widać wliczanie świadczeń z rządowego programu do dochodu pracownika, będącego podstawą do naliczania zapomogi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie jest powszechna praktyką w branży handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Byłam w s;) 2017-02-03 17:36:23

  Szkoda , że przedstawiciel Solidarności zapomniałem dodać, że mówi o kwocie brutto na osobę. Zapomniał też dodać, że samotna matka ma dołączane do dochodu wynagrodzenie brutto, alimenty , rodzinne , zasiłki rehabilitacyjne jak ma chore dziecko, świadczenie alimentacyjnego, dodatek mieszkaniowy i powinna podać odżywianie dziecka w szkole.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,30

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane