PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Czynsze w centrach handlowych niższe niż przed rokiem

Autor: dlahandlu.pl 13 maja 2010 16:37

Czynsze w centrach handlowych niższe niż przed rokiem

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce radzi sobie dobrze. Według najnowszych danych GUS-u sprzedaż znacząco wzrosła w marcu (8,7 proc. rok do roku przy wzroście miesięcznym na poziomie 21,9 proc.). Aktywność na rynku najmu jest nadal niewielka we wszystkich podsektorach rynku nieruchomości handlowych, choć obserwuje się znaczny popyt ze strony najemców wielkopowierzchniowych. Coraz więcej najemców decyduje się na renegocjacje dotychczasowych umów najmu, wzrasta znaczenie zachęt w przypadku nowych umów - wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield.

Stawki czynszów przy głównych ulicach handlowych utrzymały się na stabilnym poziomie we wszystkich większych miastach. Czynsze w parkach i centrach handlowych odnotowały nieznaczny spadek. Dla centrów handlowych był to piąty kolejny kwartał spadkowy, w najlepszych lokalizacjach stawki czynszu obniżyły się o prawie 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W 2009 r. w większości państw Europy Środkowo-Wschodniej oddano do użytku mniej centrów handlowych niż w 2008 r. i tylko Polska oraz Słowacja odnotowały wzrost ich liczby. Jednak w latach 2010-2011 wielkość ukończonej powierzchni zdecydowanie się zmniejszy, co wiąże się z trudnościami z pozyskaniem finansowania oraz koncentracją popytu na powierzchnie w najlepszych obiektach zlokalizowanych w największych miastach.

Przeczytaj także:

Eksperci Cushman&Wakefield prognozują, że popyt wśród najemców utrzyma się na dość stabilnym poziomie i będzie skupiać się na najlepszych lokalizacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane