Dealavo: Zakaz handlu w niedziele dla e-commerce mija się z celem

Autor: dlahandlu.pl 22 września 2016 13:25

W dyskursie publicznym dotyczącym projektu ustawy o zakazie handlu na pierwszy plan wysuwają się kwestie społeczne pracy w niedziele. - O ile są one zrozumiałe w kontekście pracowników galerii handlowych i hipermarketów, o tyle w odniesieniu do e-commerce przestają mieć sens. Dlaczego? Bo znaczna część tej branży obsługiwana jest przez automat, a nie pracę człowieka - uważa Jakub Kot, CEO Dealavo.

- Nie oceniając samej idei wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, w kontekście e-commerce po prostu mija się on z celem, bo to branża, w której zdecydowana większość pracy uzależniona jest od oprogramowania, a nie pracy ludzkich rąk. Przyjmowanie zamówienia, dokonywanie płatności, rezerwacja produktów, czy porównywanie cen online, to wszystko działania, które są możliwe dzięki maszynom i algorytmom, na których opierają się platformy sprzedażowe. Praca człowieka ogranicza się więc do kompletowania zamówień i ich wysyłki, która ze względu na pracę chociażby Poczty Polskiej, czy firm kurierskich i tak odbywa się w dni powszednie. Warto również podkreślić, że w przypadku portali aukcyjnych i porównywarek cenowych mamy do czynienia właściwie wyłącznie z automatem, który zaciągając dane z sieci prezentuje klientom konkretne wyniki wyszukiwanych produktów - dodaje Jakub Kot.

Jego zdaniem jedynym obszarem w e-commerce, na który zakaz mógłby wpłynąć wydaje się więc obsługa klienta i pomoc techniczna, którą wiele sklepów internetowych udostępnia w czasie rzeczywistym. - Jednak i w tym przypadku technologie coraz częściej pozwalają na zdalne zarządzanie tą sferą. Wydaje się więc, że szum medialny wywołany w kontekście zakazu handlu w niedziele w e-commerce nie ma realnego przełożenia na rzeczywistość i nie odczują go ani sprzedawcy ani klienci. Jedynie fakt, że nadmiar wolnego czasu coraz częściej spędzamy wpatrzeni w ekrany laptopów i smartfonów pozwala mi założyć, że być może w niedzielne popołudnia przybędzie w sieci kilka dodatkowych kliknięć w „kup teraz” - dodaje Jakub Kot.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8398

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane