Deflacja największym problemem branży handlowej

www.portalspozywczy.pl 13 lutego 2015 13:29

Największym problemem najbliższych miesiącach będzie deflacja. Była ona głównym problemem dla branży w ubiegłym roku, jednak również w obecnym utrzyma ona na poziomie 1-2 proc. - przewiduje w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Kamil Szlaga, analityk Domu Maklerskiego Trigon.

W przekonaniu analityka duży wpływ na branżę handlową będzie miała sytuacja międzynarodowa -z jednej strony brak stabilności na wschodzie Starego Kontynentu, z drugiej ciągle rozchwiane wyniki makroekonomiczne w krajach Europy zachodniej.

Komentując wojnę na Ukrainie Szlaga zauważa, że rozszerzenie konfliktu może oddziaływać na pozostałą część kontynentu, powodując na przykład spiralę strachu i niepewności. - Mimo poprawiającej się sytuacji gospodarczej może to zahamować procesy inwestycyjne w przedsiębiorstwach. Przełoży się to na sytuację pracowników i szeroko rozumianą konsumpcję - tłumaczy.

Jak podkreśla, ciągle niejasna jest sytuacja w Europie zachodniej. Pomimo lepszych wskaźników ekonomicznych możliwe są kolejne załamania, np. w Gracji, które przełożą się na sytuację gospodarczą Polski.

- Kolejnym czynnikiem są przeobrażenia w Chinach. Od jakiegoś czasu mówi się, że mają on problemy ze zmianą struktury PKB oraz schładzaniem wzrostu gospodarczego. Ewentualny kryzys rozleje się na cały świat - dodaje.

Zdaniem Szlagi oprócz czynników makroekonomicznych na handel w Polsce oddziaływała będzie sytuacja walutowa. - Obecnie dolar się umacnia. Pozycja polskiej gospodarki w większym stopniu zależy od euro, które jest stosunkowo stabilne. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy w koszyku gospodarek rozwijających się. Ewentualne kryzysy walutowe, spowodowane chociażby trudną sytuacją w Rosji, odbiją się na naszym położeniu - konkluduje Kamil Szlaga.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,29

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane