Deloitte: Każda sprawa dotycząca opłat półkowych będzie przez sąd rozpatrywana indywidualnie

Autor: www.dlahandlu.pl 6 czerwca 2012 15:33

Podstawą prawną w przypadku występowania opłat półkowych jest ustawa z '93 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nie ma jednak ustawowej definicji jeśli chodzi o koszty. Ustawodawca nie ingeruje w wysokość ceny/marży. Inne stanowisko mówi o tym, że powinno chodzić o przeciętne marże, stosowane na danym rynku - wyjaśniają eksperci Deloitet Legal.

- Nie może być tak, że jeśli dwa podmioty zgadzają się na opłatę, to nie może być w tym przypadku mowy o naruszeniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - mówi Mariusz Śroń, starszy manager Deloitte Legal.
Nie powinny być również ponoszone opłaty za przyjęcie towaru do sprzedaży. Są to tzw. opłaty "za nic".
- Najbezpieczniejszym systemem rozliczeń, który może wyeliminować opłaty półkowe wydaje się być system net/net - powiedział Wojciech Łyszczarz, manager Deloitte Legal.

Na rynku najczęściej pojawia się jednak sytuacja, że mniejsze podmioty współpracujące z dużymi sieciami współpracują na zasadach narzucanych przez duże podmioty.

- Nie ma uniwersalnej reguły dotyczących kwalifikacji opłat półkowych. Każda sprawa będzie przez sąd rozpatrywana indywidualnie. Jeśli dojdzie do procesu, sąd będzie badał treść umowy, a nie nazwę opłaty. Odpowiednia nazwa nie wyłącza ryzyka np. sama nazwa "rabat" też nie rozwiązuje problemu - wyjaśnia Wojciech Łyszczarz.

Różne są stanowiska sądów jeśli chodzi o ten problem. Przykłady pokazują, że sądy w Warszawie są bardziej liberalne, a np. w Krakowie bardziej restrykcyjne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,79

  • Śr

    5,54

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10549

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane