PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Deweloperzy stawiają na strip-malle, niewielkie centra handlowe

Property News 15 czerwca 2012 16:05

W najbliższych latach mniejsze miasta Polski zaleją tzw. strip malle - niewielkie, najczęściej parterowe centra handlowe, umożliwiające klientom szybkie i wygodne zakupy. Kryzys i poziom nasycenia rynku sprawiły bowiem, że budowanie wielkomiejskich i drogich w utrzymaniu galerii stało się dla deweloperów bardziej ryzykowne.

Tak przynajmniej uważają banki, które po kryzysowej lekcji zdecydowanie chętniej angażują się w finansowanie tańszych projektów, niż kredytowanie inwestycji wartych po kilkaset milionów złotych.

Deweloperzy zakasali rękawy i ułożyli nowy plan działania. Ze względu na trudności w pozyskaniu kredytu, jego wyższe koszty oraz zwiększone wymagania odnośnie wkładu własnego, zamiast walczyć na nasyconych rynkach dostrzegli "białe plamy" na handlowej mapie średnich i małych miast Polski.

Przeczytaj także:

Magnesem stały się dla nich także niższe nakłady finansowe na budowę, szybki czas realizacji projektu, mniejsze koszty utrzymania centrum, a także popyt ze strony ostatecznych klientów - sieci handlowych i funduszy inwestycyjnych.
Co więcej, wynajęcie powierzchni w takich obiektach jest kilkukrtonie tańsze niż wielkich w wielkomiejskich galeriach handlowych, a to rekompensuje detalistom mniej zasobny portfel klientów w mniejszych miastach.

Firma CBRE szacuje, że w Polsce w budowie jest obecnie ponad 990 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, z czego ponad 30 proc. powstaje w małych ośrodkach.

Przykładem popularnych dla deweloperów lokalizacji są m.in.: Krosno, Inowrocław czy Kędzierzyn-Koźle. - We wszystkich tych miastach powstają średniej wielkości centra, powyżej 20 tys. mkw. powierzchni najmu, które gwałtownie zmienią ich krajobraz handlowy - dodaje.

 

Więcej na propertynews.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • mieszkanka miasta i gminy Ozorków. 2012-06-18 09:31:30

  Zapraszamy do Ozorkowa koło Łodzi.

  Miasto i gmina to ponad 30 tysiecy mieszkańców a jest tu tylko jedno małe Tesco i Lidl.

  Żadnych innych dużych sieci handlowych!!!

  Brakuje: POLOMARKETU, ROSSMANNA, PEPCO, BIEDRONKI i wielu innych sieci spożywczych i przemyslowych.

  Na większe zakupy trzeba się wybierać do Łodzi!!!

  Prawie 30 kilometrów!!!

  Zacznijcie inwestować w Ozorkowie a zyski będą gwarantowane.

  Zapraszamy i czekamy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane