"Die Welt": Podatek utrudni interesy zagranicznych firm, to dyskryminacja m.in. niemieckich handlowców

Autor: Die Welt, dw.com 10 lutego 2016 12:57

Niemiecki dziennik "Die Welt" poświęca uwagę planowanemu w Polsce podatkowi handlowemu i opisuje reakcje niemieckich inwestorów. Ich zdaniem, podatek handlowy ma uderzyć prawie wyłącznie w zagraniczne sieci handlowe, takie jak niemieckie Aldi, Lidl czy Metro. Stracą także właściciele centrów handlowych oraz niemieckie fundusze inwestycyjne.

- Polskie plany utrudnią interesy zagranicznych firm i są jawną dyskryminacją m.in. niemieckich handlowców - twierdzi na łamach gazety Stefan Genth, prezes Federalnego Zrzeszenia Handlu Detalicznego (HDE).

Ekonomista i ekspert ds. nieruchomości Guenter Vornholz jest przekonany, że podatek może dotknąć zagranicznych inwestorów, do których należy znaczna część supermarketów i centrów handlowych w Polsce. Sugeruje, że w walce z mniejszymi polskimi detalistami zagraniczne sieci handlowe będą próbować obniżać czynsz, w efekcie czego właściciele nieruchomości odnotują mniejsze zyski i spadnie wartość rynkowa tych obiektów. „Stracą także niemieccy inwestorzy”, konstatuje „Die Welt”.

Dziennik zaznacza, że planowana „ingerencja państwa” uderzy w rynek nieruchomości akurat w czasie, gdy zagraniczni inwestorzy – po kryzysie finansowym i stratach w latach 2009-2010 oraz przestoju inwestycyjnym w wyniku kryzysu ukraińskiego – ponownie uwierzyli w polski rynek. 

Więcej na dw.com.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • no_logo 2016-02-10 22:53:40

  niemieccy handlowcy: Praktiker, Makro, Saturn, Media Markt (jedna grupa), Selgros, Aldi, Lidl&Kaufland (jedna grupa). Ile skupiają % polskiego rynku? Ile nas doją?

  Zaboli budżet niemiecki?

  Czemu jesteśmy tak uparci i nie widzimy związku z uchodźcami sponsorowanymi przez niemiecki rząd, a ilością "niemieckich handlowców", których nasi rodacy tak namiętnie wspierają robiąc tam zakupy?

 • Polak 2016-02-10 16:53:55

  O co im chodzi - przecież tu mowa o rynku polskim nie niemieckim. Zdaje się, że to nie oni tu decydują...

 • Robert 2016-02-10 14:16:18

  Okazuje się zatem, że nasz podatek pomoże całemu rynkowi finansowemu w Europie, bo spadek rynkowych cen nieruchomości jest jedynie ich urealnieniem. Czym niższe ceny nieruchomości tym lepiej. Niczego bowiem nie nauczyli się europejscy inwestorzy na kryzysie lat 2009-2013 (a nie 2010!). Ledwie coś drgnęło, a oni znów spekulują na nieruchomościach, które są warte w rzeczywistości 70 proc. wartości mrzonkowych. Więcej takich podatków, a Die Schmeltz niech sobie paple. To takie psie dziennikarstwo w obronie krzywdzonych niemieckich milionerów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane