Dla Eurocash celem na jest zakończenie restrukturyzacji Tradisu

Autor: DM Millennium, dlahandlu.pl 30 stycznia 2014 12:25

2013 r. był niewątpliwie trudny dla grupy Eurocash - pomimo silnej pozycji rynkowej wyniki ucierpiały na skutek spowolnienia gospodarczego i ostrej konkurencji, a restrukturyzacja Tradisu wciąż miała negatywny wpływ na rezultaty. Kolejnymi niekorzystnymi zdarzeniami było zakończenie dostaw dla Stokrotki w połowie roku (ok. 800 mln zł przychod‚w rocznie) i decyzja British American Tobacco o zmianie sposobu dystrybucji wyrob‚w na bezpośredni - oceniają analitycy DM Millennium.

Z tych wszystkich powod‚w roczne wyniki najprawdopodobniej poprawią się w znacznie mniejszym stopniu od oczekiwań z początku roku - program motywacyjny wymaga osiągnięcia w 2013 r. 565 mln zł (oznaczałoby to +15% r/r), natomiast po trzech kwartałach wynik EBITDA jest o 6% niższy r/r i dlatego cel z programu motywacyjnego raczej nie zostanie zrealizowany.

- Wciąż bardzo dobry, ale i tak gorszy r/r jest cash flow operacyjny (po trzech kwartałach 401 mln zł, -14% r/r). Pozytywnym aspektem jest coraz niższy poziom zadłużenia (1.4x EBITDA wobec 2.4x rok wcześniej) - dodają anlitycy.

Według analityków najważniejszym zadaniem w 2014 r. będzie zakończenie restrukturyzacji Tradisu, a przede wszystkim integracja system‚w logistycznych oraz IT. Kolejnym celem jest odbudowa marż Tradisu oraz wprowadzenie nowej polityki cenowej. W pozostałych segmentach rozważane jest przyspieszenie ekspansji Delikates‚w Centrum i wprowadzenie do nich artykuł‚w świeżych. Decyzja British American Tobacco znacząco pogorszyła sytuację zależnego KDWT. Eurocash stara się przeciwdziałać pogorszeniu poprzez konsolidację rynku. Sp‚łka podpisała umowę inwestycyjną z Kolporterem, zgodnie z kt‚rą Kolporter obejmie 25%+1 udział‚w w zależnym KDWT w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100% udział‚w w sp‚łce Kolporter FMCG, do kt‚rej zostanie wniesiona działalność dystrybucyjna Kolportera, kt‚rej przychody w 2012 r. wyniosły 2.0 mld zł. Umocnienie pozycji rynkowej powinno przynajmniej częściowo skompensować negatywny wpływ decyzji BAT, należy też pamiętać, że marże na handlu papierosami od dawna były bardzo niskie i dlatego udział KDWT w EBITDA grupy jest znacznie mniejszy od jego udziału w przychodach (w 2012 r. ok. 16% sprzedaży grupy). 

- Uważamy, że duże doświadczenie sp‚łki w restrukturyzacji przejętych firm sprawia, że w 2014 r. powinny zmaterializować się synergie kosztowe po przejęciu Tradisu, co powinno przełożyć się na istotną poprawę rezultat‚w. Nasza prognoza EBITDA na 2014 r. kształtuje się istotnie poniżej wymagań programu motywacyjnego (638 mln zł). II p‚łrocze 2013 r. było nieudane r‚wnież dla akcjonariuszy sp‚łki. Po kilku latach nieprzerwanych wzrost‚w nastąpiła znacząca korekta ceny akcji. Problemy ostatnich kwartał‚w były przejściowe częściowo spowodowane spowolnieniem gospodarczym jak r‚wnież zbyt dużym optymizmem inwestor‚w z początku roku. Uważamy, że dynamika poprawy wynik‚w będzie dużo mniejsza niż jeszcze niedawno zarząd sp‚łki sugerował, a o cele do potencjalnych przejęć nie będzie łatwo. Z tego powodu utrzymujemy rekomendację dla akcji Eurocash na poziomie neutralnie ustalając cenę docelową na 43.2 zł  (wycena metodą DCF wynosi 45.9 zł  na akcję, a metodą por‚wnawczą 40.5 złna akcję) - podają analitycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b.prac 2014-01-30 14:32:05

  A może Eurocash kupi Selgros i zrobi tam porządek!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,36

 • Śr

  3,76

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane