Długa zima obniżyła wyniki finansowe Rank Progress

Autor: www.dlahandlu.pl 16 maja 2013 10:35

Długa i śnieżna zima, hamująca prace budowlane, spowodowała, że Rank Progress nie wykazał zysku netto w I kwartale 2013. Zarząd zapowiada, że opóźnienia zostaną nadrobione w kolejnych miesiącach. Jednocześnie spółka zebrała od inwestorów zapisy na ponad 130 mln zł obligacji serii D.

Zysk na działalności operacyjnej Rank Progress wyniósł w I kwartale 2013 roku 10,3 mln zł wobec 44,7 mln zł straty po trzech pierwszych miesiącach roku 2012. Wyjątkowo długa i śnieżna zima, która spowolniła procesy budowlane na kluczowych inwestycjach prowadzonych przez Rank Progress była głównym czynnikiem, który spowodował, że legnicki deweloper zanotował w pierwszym kwartale 0,2 mln zł skonsolidowanej straty netto.

- Tegoroczna zima była nadzwyczaj długa. Towarzyszyły jej również duże opady śniegu. W związku z tym generalni wykonawcy na naszych budowach mają opóźnienia względem pierwotnego harmonogramu. To z kolei bezpośrednio odbija się na naszych zyskach - tłumaczy Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Jesteśmy przekonani, że w kolejnych miesiącach opóźnienia te zostaną nadrobione, co oczywiście pozytywnie wpłynie na wykazywane przez nas wyniki - zapewnia Jan Mroczka.
Kolejnym czynnikiem, który ma duży wpływ na wypracowywane przez spółkę wyniki, są różnice kursowe. -  Osłabienie złotego względem euro w I kw. 2013 r. skutkowało wyższą wyceną nieruchomości oraz wyższymi przychodami z czynszów, które są denominowane w euro. Z drugiej jednak strony silniejsze euro podniosło znacznie wartość kredytów inwestycyjnych i zwiększyło koszty ich obsługi. W efekcie całkowite koszty finansowe generowane przez spółkę zwiększyły się w porównaniu z I kw. 2012 roku o 78 proc. do 9,8 mln zł. Warto zauważyć jednak, ze jednocześnie zarządowi udało się zredukować koszty działalności operacyjnej o niemal 20 proc., z 16,5 mln zł do 13,3 mln zł, co zrekompensowało w części wzrost kosztów całkowitych w grupie - wyjasnia spółka.

W I kwartale Rank Progress prowadził działania związane z ofertą obligacji serii D. Oferta zakończyła się z już w obecnym kwartale. - Zebraliśmy zapisy na obligacje warte 131,7 mln zł, co uważamy za sukces na trudnym obecnie dla deweloperów rynku długu - mówi Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Rank Progress. - Jest to wyraźny dowód na to, że cieszymy się dużym zaufaniem inwestorów - dodaje.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wskaźniki zadłużenia Rank Progress na tle branży są wyjątkowo korzystne. Stopa ogólnego zadłużenia spółki wyniosła na koniec I kwartału 48,7 proc., a wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych 0,95. Celem strategicznym spółki jest utrzymanie tych parametrów na obecnych poziomach.
W 2013 roku Rank Progress planuje kontynuację inwestycji w Chojnicach, Pile i Grudziądzu oraz rozpoczęcie budów w Krośnie, Mielcu i Oleśnicy. Najprawdopodobniej ruszy również duża regionalna inwestycja w Kielcach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,89

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane