PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

DM Vestor: Eurocash jest zdeterminowany, aby przejąć Żabkę

Autor: dlahandlu.pl za raportem DM Vestor 16 sierpnia 2016 10:06

DM Vestor: Eurocash jest zdeterminowany, aby przejąć Żabkę fot. Eurocash

Zdaniem analityków DM Vestor, spółka Eurocash jest zdeterminowana by przejąć firmę Żabka Polska. - W naszej ocenie fundusz Mid Europa Partners nie sprzeda Żabki taniej niż 12x EV/EBITDA, co jest wskaźnikiem dość wysokim względem dotychczasowych przejęć Eurocashu - podaje DM Vestor.

- Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla Eurocash od zalecenia Redukuj z ceną
docelową 50 zł /akcję, 7% poniżej obecnej ceny rynkowej. Słabe wyniki segmentu
Cash&Carry w 1Q16 spowodowane kanibalizacją sieci przez nowe otwarcia, naszym
zdaniem sugerują wysoki poziom nasycenia rynku oraz niższą dynamikę otwarć w kolejnych
okresach. Uważamy, że przyszłe akwizycje w segmencie detalicznym będą charakteryzowały się mniejszym potencjałem do uwalniania gotówki z kapitału obrotowego. Na naszych prognozach Eurocash wyceniany jest na EV/EBITDA 15.4x na 2016p oraz 13.6x na 2017p, z 28% premią do spółek porównywalnych na oba lata. Nie widzimy uzasadnienia dla tak wysokiej premii i zwracamy uwagę na ryzyko emisji akcji pod przejęcie Żabki - piszą analitycy DM Vestor.

(Wskaźnik EV/EBITDA jest wartością przedsiębiorstwa podzieloną przez jego zysk operacyjny powiększony o amortyzację - red.)

Zdaniem analityków akwizycje w segmencie handlu detalicznego nie będą miały tak dużego wpływu na generowanie gotówki z kapitału obrotowego jak dotychczas.

- Pomimo tegorocznych, atrakcyjnych przejęciach, widzimy ryzyko emisji akcji i potencjalnie wysokiej ceny za Żabkę. W naszej ocenie fundusz Mid Europa Partners nie sprzeda Żabki taniej niż 12x EV/EBITDA co jest wskaźnikiem dość wysokim względem dotychczasowych przejęć Eurocashu. Według agencji Reuters fundusz chce wyjść z inwestycji do końca pierwszego półrocza 2017 r. Oprócz Eurocashu jako zainteresowanego przejęciem wymienia się także fundusz CVC Capital Partners. W naszej ocenie Eurocash jest zdeterminowany by tę spółkę przejąć. Szacujemy EV Żabki na poziomie 3.3 mld zł i przy potencjalnym przejęciu o takiej skali - podają analitycy DM Vestor.

Żabka, która działa w Polsce pod marką Żabka i Freshmarket, obsługuje dziennie około 800 tysięcy klientów. Do firmy należy ponad 4200 sklepów prowadzonych pod dwoma szyldami. W 2015 r. zanotowała sprzedaż w wysokości 5,75 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane