PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Do projektu ustawy od sprzedaży detalicznej wniesiono 3 poprawki

Autor: www.dlahandlu.pl 18 lipca 2016 12:11

Na początku lipca na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o sprzedaży detalicznej. W czasie czytania zgłoszono 3 poprawki. Sejm skierował ustawę wraz z poprawkami do Komisji Finansów Publicznych w celu przygotowania dodatkowego sprawozdania.

- Pierwsza poprawka Klubu Platformy Obywatelskiej to poprawka do art. 5. Jej celem jest doprecyzowanie, o jaki przychód chodzi. Wczoraj byliście państwo świadkami podczas posiedzenia Komisji, że strona społeczna zgłaszała taką wątpliwość: jeśli sprzedam towar np. we wrześniu, klient otrzyma go w październiku, a zapłaci mi w listopadzie, to w którym miesiącu zaliczyć przychód do kwoty, od której mam odprowadzić podatek? Jeśli wynika to z innych przepisów tej ustawy, to proszę o wyjaśnienie. Jednak wydaje mi się, że ta poprawka zamyka sprawę, doprecyzowuje i przedsiębiorca będzie widział, w którym miesiącu ma ten przychód za sprzedany towar doliczyć do kwoty, która przekroczy bądź nie przekroczy kwotę wolną - pytała poseł Irena Leszczyna (PO).

Odpowiedzi udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk:

- (...) Projektodawcy wskazują potrzebę doprecyzowania zasad ustalania przychodu będącego przedmiotem opodatkowania przez ogólne odwołanie się do przepisów o podatkach dochodowych. Jednocześnie nie proponują państwo żadnych zmian do pozostałych przepisów projektu. W szczególności do art. 6, który właśnie precyzyjne określa zasady ustalania przychodu będącego przedmiotem opodatkowania, tworząc przy tym jasną konstrukcję, zgodnie z którą przedmiotem opodatkowania jest sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej pomniejszona o podatek VAT. W podatkach dochodowych przychód ustala się rocznie i podlega on opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy jest on osiągany w związku ze świadczeniem na rzecz przedsiębiorców, czy konsumentów. Dla celów podatku od sprzedaży detalicznej opodatkowuje się jedynie sprzedaż towarów na rzecz konsumentów, co podlega w VAT rejestracji na kasie fiskalnej. Jest przez to w prosty i jednoznaczny sposób możliwy do uchwycenia. Odwołanie się do przychodów w rozumieniu podatków dochodowych pozbawi siatkę pojęć jednoznaczności, nie wprowadzając przy tym żadnych praktycznych korzyści, a nakładałoby dodatkowe obowiązki na sprzedawców. Podatnik musiałby dokonywać analizy przychodu zaewidencjonowanego w księgach rachunkowych dla celów podatkowych dochodowych po to, by wybrać z nich jedynie te pozycje, które odpowiadają zakresowi przedmiotowemu podatku od sprzedaży detalicznej. Oznaczałoby to konieczność prowadzenia kolejnej ewidencji. Dodatkowo należy pamiętać o specyfice ustalania przychodu w spółkach komandytowych występujących powszechnie w sektorze handlu detalicznego, w których przychód ustalany jest dla celów podatku dochodowego dla każdego wspólnika odrębnie i stanowi część przychodu spółki, i podlega sumowaniu z przychodami wynikającymi z udziałów w innych spółkach. Podczas gdy w podatku od sprzedaży detalicznej podatnikami są spółki, a przedmiotem podatku jest przychód osiągnięty przez spółkę. Podsumowując, propozycja zawarta w tej poprawce, nie tylko nie doprecyzowuje przepisów w tym projekcie, ale w istotny sposób je gmatwa, wprowadzając rozwiązania ze sobą sprzeczne i niespójne. Dlatego stanowisko rządu jest negatywne wobec tej poprawki - mówił.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,85

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane