Do Sejmu frafił projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk na linii handel-dostawcy

www.farmer.pl 5 sierpnia 2015 14:39

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów.

Wczoraj poseł Krzysztof Borkowski z PSL domagał się w Sejmie zwołania Konwentu Seniorów i uzupełnienia porządku obrad trwającego posiedzenia Sejmu o pracę nad tym projektem ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi

- Jest to projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów, druk nr 3604 – mówił poseł. - Jest to projekt bardzo ważny. Dzisiaj, kiedy jedziemy przez teren Polski, widzimy, ile powstaje dyskontów, marketów, natomiast przedsiębiorstw produkcyjnych powstaje niewiele, a rolnikom też jest bardzo ciężko się w tym wszystkim poruszać. Ten projekt reguluje transakcje między producentem a handlowcem. On sprawi, że nie będzie eldorada dla handlowców, którzy pobierają, jakie chcą, opłaty, którzy stosują różnego rodzaju triki marketingowe, oprócz tego upusty, za jakość pobierają opłaty, a przecież mamy w Polsce państwowe inspekcje, które to wszystko kontrolują i nie ma potrzeby pobierania tych opłat. Wprawdzie jest ustawa o zwalczaniu nieuczciwych praktyk, czyli o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ale ta ustawa jest martwa, bo każdy, kto chce występować do sądu na podstawie tej ustawy, czyli przedsiębiorca, czy, prywatnie, obywatel, musi sam składać wniosek, natomiast w tej ustawie przewiduje się, że będzie to robił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżelibyśmy wprowadzili przepisy tej ustawy jeszcze w tej kadencji, dalibyśmy szanse Polakom, którzy wyjeżdżają za granicę. Przecież dyskonty i markety niekoniecznie płacą podatki, ale drenują polską kieszeń, kieszeń przedsiębiorców polskich, szczególnie małych i średnich. Dzisiaj polski przedsiębiorca, producent jest niewolnikiem, musi sprzedawać w tych dyskontach, i to handlowiec decyduje, czy kupi produkt, czy też nie kupi. Dlatego te przepisy są bardzo ważne.

Poseł zarzucił posłowi Wojciechowi Jasińskiemu z Prawa i Sprawiedliwości, „że nie chce popierać polskich przedsiębiorców, tylko wspiera zachodnią finansjerę.” Powodem takiej oceny jest – jak mówił poseł - nie nadanie biegu procedowaniu tego projektu.

- Jak pan wie, zgodnie z regulaminem takie wnioski trzeba zgłaszać na 12 godzin przed posiedzeniem Sejmu – odparła marszałek. - Nie zwołam Konwentu Seniorów, natomiast potem zadam pytanie szefowi komisji w celu wyjaśnienia tej sprawy.

Projekt wpłynął do Sejmu 26 maja, 7 lipca skierowano go do 1. czytania w Komisji Gospodarki.

Sejm obecnej kadencji – oprócz trwającego obecnie posiedzenia – zbierze się jeszcze trzy razy, dwa razy we wrześniu i raz w październiku.

Projekt ustawy przewiduje m.in. zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który miałby decydować o tym, czy działania podejmowane przez sieci handlowe są zgodne z prawem. W przypadku złamania przepisów ustawy prezes UOKiK nakładałby na przedsiębiorcę karę pieniężną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane