Do Sejmu trafił projekt, który ma zamknąć sklepy w niedziele

Autor: gazeta.pl 27 maja 2013 14:14

Do Sejmu trafił projekt, który ma zamknąć sklepy w niedziele

Zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do Sejmu. - Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym - czytamy w uzasadnieniu projektu - informuje gazeta.pl.

- Trudno uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wnioskodawcy przekonują, że zakaz pracy w niedzielę stworzy "nową jakość życia dla rodzin" - nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też "rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania niekoniecznie z potrzeby - a pod wpływem reklamy i bez szacunku dla poświęcenia pracujących w niedzielę, a przede wszystkim bez szacunku dla swoich najbliższych".

W uzasadnieniu autorzy projektu przekonują również, że daje on "szansę na ożywienie centrów miast, parków, deptaków i skwerów, z których to coraz częściej ludność w dni wolne wysysana jest do podmiejskich centrów handlowych".

Twierdzą oni ponadto, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę nie spowoduje zmian we wpływach z podatków - VAT, CIT, PIT, czy akcyzy. - Z uwagi na to, że ilość środków dostępnych w budżetach domowych nie zmieni się - to zakupy zostaną rozłożone na sześć dni, a nie siedem, a ciężar zakupów niedzielnych przełożony zostanie na sobotę i poniedziałek - oceniają autorzy projektu.

Ich zdaniem zmiany w Kodeksie pracy nie spowodują też wzrostu bezrobocia. - Zatrudnienie w branży handlowej wobec kryzysu jest już i tak bardzo obniżone. Nie ma więc podstaw, aby twierdzić, że wolna niedziela przełożyłaby się na wzrost bezrobocia. Proponowane rozwiązania przyczynią się ponadto do poprawy sytuacji finansowej małych rodzinnych sklepów, które od lat borykają się z nierówną konkurencją z dużymi placówkami handlowymi - czytamy w uzasadnieniu projektu.

- Nie ma powodów, by poszerzać kodeksowy zakres dni, w których obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski oświadczył: "Nie będziemy popierali tego projektu". - Popieranie inicjatywy, która spowodowałaby wzrost bezrobocia, i to w czasie kryzysu gospodarczego, jest skrajnie nieodpowiedzialne - uznał w wypowiedzi dla gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Hans Dietrich Genscher 2013-11-12 17:43:45

  Zatrudniam w sklepach kilkaset osób, pracujemy w niedziele w części placówek, zaś część jest zamknięta. W tych ostatnich nastroje wśród załogi są wyraźnie lepsze, pomimo, że zarobki niższe - nie ma dodatków niedzielnych.W tych pracujących słyszę głosy załogi za zamknięciem w niedziele. Jeśli o mnie chodzi -chętnie zamknę wszystkie sklepy w dni świąteczne, pod warunkiem, że zmusi mnie ustawa, teraz handluję tylko dlatego, by dyskonty całkiem nie zabrały mi klientów. Co do ekonomii handlu niedzielnego - jest żadna, powtarzam -żadna, nawet w dyskontach. Pytam zatem - co przeszkadza, by sejmokraci pozamykali sklepy w niedziele i dali zarobić gastronomii, stacjom benzynowym i małym sklepiczkom? Jeśli nie ma zarobku, tzn., że naciska lobby jakichś idiotów, paru konsumentów - wygodnisiów?

  Nawet w kościołach wiszą plakaty zniechęcające do zakupów w niedziele - jeśli PO nie przepchnie tej ustawy, przerżnie wybory, bo PiS z Rakowskim już drążą temat

 • antar 2013-06-08 17:37:20

  1. Zlikwidować reklamy (te naajbardziej natrętne)

  2. Kontrolować ustawowy czas pracy w tygodniu

  3. Nie bredzić bez sensu o tradycji, o dniu dla rodziny, wydawaniu pieniedzy w niedziele itd

  4. Niech się sejmowi mądrale zajmą służbą zdrwia bo ludzie są zabijani brakiem dostępu do LECZENIA

  5. Nie bredzić o dniu Pańskim i kruchcie to będzie z sejmu większy pożytek

  Pozdrawiam

 • PK 2013-06-07 14:14:51

  Praca w dzień Pański jest wzgardą wobec Bożej Opatrzności, jest więc bezużyteczna. Wszyscy odczuwamy potrzebę odpoczynku i świętowania, wpisaną w ludzką naturę. Niedzielę powinniśmy świętować przez odpoczynek w duchu chrześcijańskiego braterstwa i radości. Dzień Pański bowiem stanowi centrum chrześcijańskiego życia. Dlatego dzień ten winniśmy ofiarować Chrystusowi, jako dar naszej miłości.

ZOBACZ WSZYSTKIE (8)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,31

 • Śr

  5,95

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane