PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Dochód rozporządzalny Polaka to 69 proc. średniej unijnej

Autor: Coface 27 czerwca 2016 11:15

Z opublikowanych w maju badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny ukazuje się obraz coraz bogatszego Polaka. W zeszłym roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł 1386 zł, co w ujęciu realnym było wartością wyższą o 4,3 proc. od dochodu w 2014 r.

Jak podaje Coface, rosnące dochody gospodarstw domowych dają Polakom większy komfort w dokonywaniu zakupów. Wciąż najwięcej wydajemy na żywność (24 proc. łącznych wydatków) oraz opłaty za mieszkanie i media (20 proc. łącznych wydatków). Mamy także coraz większe możliwości odłożenia pieniędzy lub wydatkowania ich na produkty inne niż dobra pierwszej potrzeby. Gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej w 2004 r. blisko 95 proc. naszych dochodów pochłaniały wydatki, podczas gdy w zeszłym roku odsetek ten spadł poniżej 79 proc.

Mimo znacznej poprawy, wyglądamy jednak dość mizernie na tle innych krajów unijnych - dochód rozporządzalny Polaka to zaledwie 69 proc. średniej unijnej - z krajów regionu wyprzedziły nas nie tylko Czechy (75 proc. średniej UE), Słowacja (75 proc. średniej UE) czy Słowenia (78 proc. średniej UE), ale także Litwa (73 proc. średniej UE). Jednak ekonomiczna kondycja polskiego społeczeństwa sukcesywnie się poprawia, co potwierdza również tzw. Wskaźnik Dobrobytu opracowywany w czerwcu br. przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), który rośnie nieprzerwanie od sierpnia 2015 r. i zbliżył się już do wartości notowanych poprzednio niemalże 8 lat temu.

Statystyczny Polak ma coraz większe możliwości finansowe i coraz częściej decyduje się nabywać dobra trwałego użytku. Na podstawie badań GUS komputer osobisty znajduje się już w 74 proc. gospodarstw domowych, a 10 lat wcześniej był to udział na poziomie niecałych 39 proc., samochód osobowy jest w 63 proc. gospodarstw domowych (47 proc. w 2005 r.), kuchenka mikrofalowa w 59 proc. gospodarstw domowych (33 proc. w 2005 r.), a zmywarka do naczyń w 27 proc. gospodarstw domowych (5 proc. w 2005 r.). Większość Polaków posiada telefony komórkowe, których udział wśród gospodarstw domowych wzrósł do 95 proc. z 65 proc. w tym czasie.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane